'Yaftalı Tabut' oyunu repertuara alındı

  • 16:51 13 Ocak 2018
  • Kültür Sanat

 

İSTANBUL - Oyun yazarı, sanatçı Bilgesu Erenus'un "Yaftalı Tabut" adlı oyunu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nca repertuara alındı.
 
Bilgesu Erenus, Türkiye'nin ilk kadın oyun yazarı, Doktor Hikmet Kıvılcımlı'nın hayat ve mücadele arkadaşı, Vatan Partisi (1954) kurucularından Fatma Nudiye Yalçı'nın hayatından esinlenerek kaleme aldığı oyunu 2016 yılı 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde Devlet Tiyatroları ve Şehir Tiyatroları'na teslim etmişti. Bilgesu'nun "Yaftalı Tabut" adlı oyunu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nca repertuara alındı. Bilgesu, aldığı tebligatla büyük bir sürpriz yaşadığını söyledi. 
 
"Kadın emeğinin görmezden gelindiği ülkemizde Fatma Nudiye Yalçı bize bu emeğin görmezden gelinemeyeceğini söylemektedir" diyen Bilgesu, "Dileğim oyunun 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde oynanmasıdır" diye konuştu.
 
'Yedi kadın, yedi yafta'
 
Oyunda Fatma'nın tabutu yedi farklı yaş grubundan, yedi kadın tarafından taşınmaktadır. Tabut bir kadına hayatı boyunca yapıştırılan yaftalarla doludur ve kadınların her biri Fatma Nudiye Yalçı'dır
 
Fatma Nudiye Yalçı kimdir?
 
1904 yılında İstanbul'da doğan Fatma, İstanbul Üniversitesi'nde Felsefe eğitiminden sonra, Sabiha ve Zekeriya Sertel'in çıkardığı 'Resimli Ay Dergisi' çevresine girerek dönemin aydınlarıyla tanışır. 1932 Mart'ında Nizamettin Nazif (Tepedelenli) ile evlenen Fatma, 1933'ten itibaren 'Yedigün' dergisinde 'Nudiye Hüseyin' imzasıyla makaleler yazmaya başlar. Fatma'nın, tiyatro tarihçilerince repertuara alınacak değerde oyun veren ilk kadın yazar olarak nitelendirilmesine yol açan tiyatro oyunu 'Beyoğlu 1931'i 'Nudiye Nizamettin' imzasıyla yayınladı. 
 
Fatma ayrıca, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) İstanbul Konsolosluğunda Türkçe çevirmeni olarak çalıştı. Soyadı Kanunu'nun çıkması ile aile 'Yalçı' soyadını aldı. Türkiye sol hareketinin önde gelen isimlerinden Hikmet Kıvılcımlı'yla 1933 sonu ile 1935 arası bir zamanda Kerim Sadi'nin evinde tanışan Fatma, o tarihten itibaren de yaşamlarının sonuna kadar süren kişisel ve fikirsel yoldaşlıkları başlar.
 
Marksizm Bibliyoteği, Emekçi Kütüphanesi ve Kıvılcımlı Kütüphanesi'nde Hikmet Kıvılcımlı'yla birlikte yayın ve çeviri faaliyetlerinde bulundu. Karl Marks'tan çevirdiği 'Enternasyonal İşçiler Cemiyeti Açış Hitabesi' ve F. Engels'ten çevirdiği 'Komünizmin Prensipleri' kitapları, ardından 'Güneşin Çocuğu Gölgenin Çocuğu' adlı çocuk kitabı yayınlandı.