Kürtçe oyuna sahne sansürü: Seyirciye ulaşmak için yeminliyiz!

  • 09:01 10 Şubat 2018
  • Kültür Sanat

 

İSTANBUL - Kürtçe tiyatro yapan TJN ekibine İstanbul’daki belediyeler ve özel tiyatrolar sahne vermek istemiyor. Oyunun değil dilinin sorun olduğunu ifade eden Rugeş Kırıcı, “Kürt diline karşı olumsuz bir tavırları var ama seyirciye ulaşmak için yeminliyiz!” dedi. 
 
Kürtçe tiyatro yapan Teatra Jiyana Nû (TJN) ekibi Bêrû (Yüzsüz) isimli oyunu oynayacak salon bulamamaktan şikâyetçi. CHP’li Bakırköy, Şişli, Beşiktaş, Ataşehir, Maltepe ve Kadıköy Belediyeleri, “oyununuz uygun değil” diyerek TJN ekibine sahne vermeyi reddetti. Şuana kadar sadece Ankara’da CHP’li Çanyaka Belediyesi’nin kendilerine sahne vermeyi kabul ettiğini ve bunun da çok zor gerçekleştiğini ifade eden oyuncu Rugeş Kırıcı, Kürt tiyatroları üzerinde bir sansür olduğunu dile getirdi. 
 
‘Oyunun dil ile sorunları var!’
 
İstanbul’da hiçbir belediyenin TJN ekibine kapısını açmadığını belirten Rugeş, 
 “Oyunun yasaklanan veya istenmeyen bir oyun olduğunu düşünmüyoruz. Kimse oyunun içeriği ile ilgilenmiyor. Oyunun dili ile sorunları var. Kürt diline karşı olumsuz bir tavırları var” dedi. 
 
‘Gizli bir sansür var’
 
Özel tiyatroların da “Salonumuz bu ay dolu” diyerek kendilerine salon ayırmadığını söyleyen Rugeş, özel tiyatroların  “Biz Kürtçe oyunu sergilersek salonumuz kapatılır mı?”, “Başımıza bir şey gelir mi?”,” Kürtçe oyun olunca kendi seyircimiz artık gelmez mi?” diye düşündüklerini ifade etti. Kaygı ve korku imparatorluğu oluşturulduğunu belirten Rugeş, “Gizli bir sansür var. 90’larda dil yasaklıydı ama yasaklı dile rağmen biz seyircimize ulaşıyorduk” dedi. 
 
‘Kostümleri ile gözaltına alınan kaç oyuncu var?’
 
Seyirciye ulaşmak için büyük bir efor sarf ettiklerini söyleyen Rugeş, “Seyirciye ulaşmak için yeminliyiz! Sadece bu baskılar bizim canımızı sıkıyor” diye belirtti. 
 
Gizli bir sansüre maruz bırakılan Bêrû’nu politik bir komedi olduğunu ifade eden Rugeş, daha önce de benzer baskılar yaşadıklarını belirterek, “Dünya sahnesinde kostümleri ve sahne isimleri ile gözaltına alınan kaç oyuncu vardır?” diye hatırlattı. 
 
‘Sahne sorunundan kaynaklı prova yapamadık’
 
Oyunu, belediyeler ve özel tiyatrolarda oynayamadıkları için kendi alternatiflerini oluşturduklarını dile getiren Rugeş, sahne sorunundan kaynaklı çok sık prova yapamadıklarını dile getirdi. 
 
Son olarak Boğaziçi Üniversitesi’nde 6 Şubat’ta yapacakları gösterinin de ‘yeterli hazırlık yapılmadığı’ ve ‘prosedür’ gerekçesi ile engellendiğini ifade eden Rugeş önümüzdeki günlerde oyunun nerelerde sahneleneceğinin de bilgisini verdi. 
 
Oyunun Şubat ayı programı şu şekilde: 
 
16 Şubat: Mezopotamya Sahnesi 
 
18 Şubat: İzmir Kültür Park Gençlik Tiyatro Salonu
 
22, 23, 24, 25 Şubat: Amed Şehir Tiyatrosu
 
27 Şubat: Adana Yaşar Kemal Kültür Merkezi