Tarihi Süryani Çarşı kaderine terk edildi!

  • 09:05 11 Şubat 2018
  • Kültür Sanat

 

MARDİN - Dargeçit’te bulunan ilçede bulunan tarihi Süryani Çarşısı kaderine terk edildi. Belediyenin onarımını yapmadığı çarşıda sadece birkaç esnaf kalırken, tarihi çarşının taşları da gün be gün bakımsızlıktan düşüyor.
 
Mardin’in Dargeçit İlçesinde 17’nci yüzyıldan kalan Süryani Çarşısı, bakımsızlık ve ilgisizlik nedeniyle adeta harabeye döndü. Zamanında bütün ticari sektörlere ev sahipliği yapmış olan çarşıda çok az işletmeci kaldı. İlçenin en eski ve kalabalık çarşısı unvanını git gide kaybeden çarşı için konuşan yurttaşlar çarşının restore edilip turizme katılması gerektiğini söyledi.
 
 Belediyeye kayyım atanmasının ardından iyice unutulan ve temizlik çalışmasının dahi yapılmadığı çarşının çoğu duvarı bakımsızlıktan yıkıldı. Tarihi taşların yerlere döküldüğü, çöplerin toplanmadığı çarşıda son kalan esnaflarda kepenk kapatmaya hazırlanıyor. 
 
‘Turizme açılsın istiyoruz’
 
İlçede Süryani kalmadığı için diğer yurttaşların da burayı tercih etmediğini dile getiren Hanım Aslan, “Burası eskiden çok doluydu. İğne atsan yere düşmezdi. Şimdi ise kimse kalmadı. Her gün bir esnaf kapattı. Kalan birkaç esnafın da işleri çok kötü gidiyor. Belediye buraya bakmadığı gibi temizlemiyor bile. Tarihi bir alan olmasına rağmen kimse ilgilenmiyor. Buraya bakılsa, turizme açılsa hâlbuki çok güzel olur. Belediye, esnafların şikâyetlerine rağmen burası için bir girişimde bulunmadı” diye konuştu.