'Kadın yönetmenler tüm ötekileştirmeye rağmen çok başarılı'

  • 09:02 13 Mart 2018
  • Kültür Sanat

 

İZMİR - Kadınların her alanda olduğu gibi yönetmenlikte de ötelendiğini belirten Gülten Tarhancı, "Buna rağmen çok başarı elde ediyoruz" dedi. 
 
Bu yıl ilki düzenlenen '1. Konak Belediyesi Kadın Yönetmenler Haftası', 'İlkler Unutulmaz' temasıyla seyircilerle buluştu. Festival niteliğindeki film günlerinde 11 kadın yönetmenin filmi gösterildi. 1-9 Mart tarihleri arasında kadın yönetmenleri ağırlayan İzmir'de kadınlar sinemaya doydu. Festival organizasyonunda yer alan yönetmen Gülten Tarhancı,  festivalin ortaya çıkışını anlattı. 
 
'Kadın filmleri ihtiyacından ortaya çıktı'
 
İzmir'de kadınlara yönelik uzun metrajlı filmlerin gösterildiği bir festivalin eksikliğinden yola çıktıklarını belirterek, fon sağlayabilmek için Egeli İş Kadınları Derneği ve TARKEM şirketi ile iletişim halinde olduklarını belirtti. Uluslararası bir festivale dönüşmek amacı taşıdıklarını belirten Gülten, gösterime giren 11 filmin yönetmenlerinin de festivale katkıda bulunduğunu belirtti. 
 
'Kadın birçok alanda olduğu gibi sinemada da öteleniyor'
 
İzmir'de dağıtımcıların festival filmlerine sıcak bakmaması nedeniyle birkaç salonda gösterim yapabildiklerini söyleyen Gülten, kadın yönetmenlerin filmlerinin az ama uluslararası çapta başarılılar elde ettiklerini belirtti. 10 yönetmenden ancak birinin kadın olduğunu, nedeninin de kadınların finansal olarak ötelenmesi olduğunu söyleyen Gülten, öte yandan Kültür Bakanlığı'nın kurulunda sadece 3 kadın yer almasının da film seçiminde dezavantaj olduğunu belirtti. Ayrıca annelik veya evli olmak gibi koşulların yapımcılarda soru işaretleri ne dönüştüğünü belirten Gülten "Yapımcılara ilk filmimi götürdüğümde sanki alışverişe çıkmak için kredi kartlarını istiyormuşum gibi bir tavırla karşılaştım. Her sektörde var kadınları ikinci plana atılıyor ama buna rağmen çok başarı elde ediyoruz. 11 film de birçok ulusal ve uluslararası başarısı olan, ses getirmiş işler" dedi.