16. Filmmor Kadın Filmleri Festivali devam ediyor

  • 18:07 13 Mart 2018
  • Kültür Sanat

 

İSTANBUL - 16. Filmmor Kadın Filmleri Festivali bugün de 4 filmin gösterimi ile devam ederken, History's Future (Tarihin Geleceği) filminin yönetmeni Fiona Tan'ın da katıldığı bir söyleşi gerçekleştirildi.
 
16. Filmmor Kadın Filmleri Festivali İstanbul'daki Fransız Kültür Merkezi'nde 4 film gösterimi ile devam etti. Tacizin Tarifi, Evin Sakinleri, Savaş Şovu ve Tarihin Geleceği isimli filmler izlenildi. Akşam saatlerinde ilgiyle izlenen filmlerden biri, History's Future (Tarihin Geleceği) oldu. Film gösteriminden önce, filmin yönetmeni Fiona Tan'ın da katıldığı söyleşi gerçekleştirildi. Söyleşiyi, sinema yazarı Alin Taşçıyan yönetirken, yönetmen Fiona Tan, sanat ve sinema hakkındaki görüşlerini açıkladı.
 
Kendisini sanatçı olarak tanımlayan Fiona, kendisinin sanat dünyasından geldiğini söyledi. Zaman içinde git gide sinema için sanat yapmaya başladığını belirten Fiona, iki uzun metrajlı filminin sadece sinemalarda gösterildiğini söyledi. İmgelerde yer alan sanat eserlerini ise sadece sanat merkezlerinde gösterdiğini söyleyen Fiona, "Film iş birliği sonucu ortaya çıkar. Pek çok insanın yan yana gelmesi ile ortaya çıkıyor filmler. Filmin en güzel yanı da bu, projeye kalbini ve aklını koyan insanlar var. Bir filmin en güzel tarafı da bu aslında" dedi.  
 
Şimdiye kadar farklı teknikler denediğini belirten Fiona, "Ben hiçbir kuralı yıkmaktan korkmuyorum çünkü hiçbir yöntem kural öğrenmedim. Ben sinema okula gitmedim. Mesela ben kamerayı yan kullanıp çekimlerimi yapıyorum" diye konuştu.
 
Söyleşinin ardından Fiona'nın, Tarihin Geleceği filmi izlenildi.