Jineoloji dergisinin yeni sayısı 'Etik-Estetik' başlığıyla çıktı

  • 12:15 13 Nisan 2018
  • Kültür Sanat
HABER MERKEZİ - Jineoloji'nin  9'uncu sayısı "Etik-Estetik I: Toplumsal Tarihte İyi ve Güzelin Direnişi" başlığıyla okuyucu ile buluştu. 
 
"Kadın etrafında gelişecek bilim, doğru sosyolojiye atılmış ilk adımdır" şiarıyla 3 ayda bir okuyucuyla buluşan Jineoloji dergisinin 9'ncu sayısı çıktı. Önceki sayısında "Özgür Eş Yaşam: Neden, Nasıl" sorusuna cevap aranırken, bu sayıda ise "Etik-Estetik I: Toplumsal Tarihte İyi ve Güzelin Direnişi" konusu ele alınıyor. Dergi bu sayısında, "Tüm tarihleri boyunca yaşamı zorbalık, kötülük ve çirkinlikle dolduran iktidarlara, erkek egemen zihniyete, bu tarih iyi ve güzelin direnişinin ve direngen öznelerin de tarihidir" diyerek başlayacak. 
 
Dergide, "Tarihte iyi ve güzelin direnişini" konusu ele alınırken, toplumun etik-estetik değerleri ve ahlaki politik niteliklerini yitirmesi ya da zayıflamasının sonucunda çığ gibi büyüyen sorunların genel bir tespiti ve bu sorunların çözümüne dair ipuçlarını tartışan Zilar Bilmez'in yazısı ile başlayacak. 
 
Bu sayı 16 başlık altında ele alınırken, yazısı bulunan yazarlar ise şöyle:
 
"Zilar Bilmez-Etik-Estetiğin Toplumsal Dönüşümdeki Rolü,  Elif Mercan- Jineolojînin Etik-Estetik Yaklaşımı, Olcay Yaser- Ben Buğdayım Kadın Zamanıyım, Rojda Yıldız- Bilinmeyeni Bilinir Kılma Çabası_ Aydınlanma ve Cadı  Avları, Hüsna Emek- Ahlaki-Politik-Estetik Toplum, Zeynep Esengül- İyi, Güzel Yolunda Kürt Kadınları, Sibel Çokşen- Bir Kentleşme Serüveni, Gulistan Deniz- Kültürleriyle Direnen Halklar ve İyilikle Kötülüğün Çizgi Mücadelesi, Elif Naz Şengün- Kadınlara İkinci Bir Yaşam Seçeneği, Arin Viyan- Toplumsal Tarihte İyi ve Güzelin İnşası, Sevinç Altan-rojava'dan gelen ses ve bir kitap, Gönül Kaya-Postmodern Bireyin Estetik Kaygısında Bilim ve Sanatın Rolü, Derya- Biyoetik ve Sağlığın Metalaşması, Gülizar İpek- Sağlığın Metalaştırılması Kadın Emeği ve Bedeninin Sermayeye Kurban Edilişi, Roni Aksoy- Tüketim Çağında Güzellik Mücadelesi, Elif Ege- Sanat ve Ulusötesi Feminist Dayanışma Ağları"
 
Bir sonraki sayıda ise "Etik-Estetik II: İyi ve Güzelin Dili, Eylemi, Kuramı"  konusu işlenecek. 
 
İletişim için: jineolojidergi@gmail.com