'Vegan Devrimi ve Hayvan Özgürlüğü' kitabı çıkıyor

  • 14:32 13 Nisan 2018
  • Kültür Sanat

 

HABER MERKEZİ - Gazeteci, yazar ve hayvan hakları aktivisti Zülal Kalkandelen'in yeni kitabı "Vegan Devrimi ve Hayvan Özgürlüğü" bu ay okuyucuyla buluşacak.
 
Gazeteci, yazar ve hayvan hakları aktivisti Zülal Kalkandelen'in yeni kitabı "Vegan Devrimi ve Hayvan Özgürlüğü", Kült Neşriyat yayınevi  etiketiyle bu ay yayınlanacak. 
 
Türkçe'de alanında hazırlanmış en kapsamlı telif çalışma olma niteliğini taşıyan kitapta, konuya ilişkin kabul görmüş dar kanâatler üzerine metinlerarası bir eleştiri kuruyor. Feminizm, çevrecilik ve Marksizm'in hayvan hakları açısından eleştirilerine yer verilen kitap, tüm duyarlı canlılar için yaşam hakkını ve hayvan özgürlüğünü savunan veganizmin insanlığın evrimindeki önemine vurgu yapıyor. Yaşadığımız gezegende insan, hayvan ve yeryüzünün özgürlüğünün ancak bir arada gerçekleşebileceğinin altını çizen yazar, veganizmin gelişimini tarihsel süreçte ele alarak açıklıyor.  
 
Vegan Devrimi ve Hayvan Özgürlüğü adlı kitapta, uluslararası alanda tanınmış veganlar ve hayvan özgürlüğü aktivistleriyle röportajlara da yer veriliyor. Müzisyen Moby ile veganlık ve yaşam hakkı; müzisyen ve yazar John Robb ile veganlık ve punk ilişkisi; Kuzey Amerika Hayvan Özgürlüğü cephesinin kurucularından Dr. Jerry Vlasak ile ALF'yi ve doğrudan aksiyon; avangart noise müzisyeni Keiji Haino ile veganlıkla ilişkilendirdiği Japon "Ma" konsepti, ABD'nin ilk vegan başkan adayı Clifton Roberts ile hayvan hakları mücadelesinin siyasetteki yeri hakkında yapılan röportajlar, farklı bakış açılarını yansıtan bir çeşitlilik içeriyor. 
 
Kitabın arka kapağına Zülal Kalkandelen'in şu sözü yer alıyor: "Gün gelecek, insanlar için adaleti savunanlar, hayvanlar için de adalet isteyecek. Gün gelecek, her duyarlı canlının yaşam hakkı olduğunu herkes kabul edecek. İşte o gün dünya daha yaşanılabilir bir gezegen olacak!"
 
Kitabın başlığını taşıyan söyleşi, Türkiye'nin ilk vegan festivali olma özelliği taşıyan ve bu yıl 2.'si düzenlenecek Didim Vegfest'te 22 Nisan Pazar günü saat 16.30'da, ilk imza günü ise yine festival kapsamında; aynı gün saat 18.00'da yapılacak.