Tiyatro Mencel 1.Van Tiyatro Festivali'ne hazırlanıyor

  • 09:08 13 Eylül 2018
  • Kültür Sanat
VAN - Tiyatro Mencel, 13-21 Ekim tarihleri arasında "Bir hayal, bir oyun ve özgürlük" sloganıyla 1.Van Tiyatro Festivali'ne hazırlanıyor. Alternatif festival, birçok tiyatrocuya da ev sahipliği yapacak. 
 
Van Büyükşehir Belediyesi'ne kayyım atandıktan sonra işlerine son verilen Nuda Kültür Merkezi çalışan tiyatrocular, alternatif olarak Tiyatro Mencel'i kurdu. Birçok tiyatro oyununa imza atan Tiyatro Mencel, 1. Van Tiyatro Festivali'ne hazırlanıyor. Festival, 13-21 Ekim tarihleri arasında “Bir hayal, bir oyun ve özgürlük" sloganıyla kentteki Perihan AVM'deki alternatif sahnede düzenlenecek.  
 
Tiyatro Mencel'de yer alan Perinaz Delazy, festival ile ilgili bilgi verdi.
 
'Amacımız tiyatroyu daha geniş kitlelere ulaştırmak'
 
Festivalin geniş bir kitleye hitap edeceğini belirten Perinaz, “1. Van Tiyatro Festivali, aslında uzun zamandır önümüze koyduğumuz bir çalışma. Yaz ayları olmasından kaynaklı sezonun açılmasını bekledik. Bu Van için büyük bir ihtiyaç. İnsanların bu olumsuz atmosferde hem moral bulabilecekleri hem kendilerini ifade edebilecekleri hem de kendilerini bulabilecekleri bir alana ihtiyacı vardı. Bizler de, tiyatroyu nasıl daha geniş bir etkinliğe yayabiliriz arayışı vardı. Bunu daha fazla geciktirmeden hayata geçirmeye karar verdik. Festival için hazırlıklarımız devam ediyor” dedi. 
 
Birçok kentten tiyatrocular ağırlanacak
 
9 günlük festival kapsamında 8 tiyatro, 1 atölye çalışması ve konser gerçekleştirileceği bilgisini veren Perinaz, İzmir, Diyarbakır ve İstanbul'da alternatif tiyatro yapan grupları konuk edeceklerini kaydetti. Perinaz, "Van'ın da yerelden oyunları olması gerektiğini düşündük ve festivalde yerel bir oyuna yer verdik. Festivalin genelinde iki kadın oyunumuz var. Biri bizim kendi hazırladığımız, bir diğer oyunda Fiziksel Tiyatro Araştırmaları'nın 'Şatonun Altında' adlı oyunu. Diğer oyunlarımız karma olacak. Ayrıca Koray Tarhan'ın doğaçlama üzerine bir atölyesi olacak. Bu atölye de 5 gün sürecek. Doğaçlama atölyesinde hazırlanan oyunu da festival kapsamında sahnelemeyi planlıyoruz" diye belirtti. 
 
'Çoğulculuğu esas alıyoruz'
 
Perinaz, alternatif festivallerin yok denecek kadar az olduğunu ve bunda organizatörlerin ticari kaygı taşımasının etkili olduğunu sözlerine ekledi. Bir çok festivalin ticari amaçla yapıldığını vurgulayan Perinaz, "Biz bu anlayışı reddediyoruz ve belki Van'a bir daha gelemeyecek gruplar maddi veya herhangi bir şekilde kendine yer bulamayan, sahne bulamayan grupları ağırlamak çabasındayız. Farklı gurupların farklı renklerin farklı dillerin Kürtçe ve Türkçe oyunları olacak. Rojhelat'tan da misafirlerimiz olacak. Tek bir unsuru değil çoğulculuğu esas alarak festivalimizi gerçekleştirmek istiyoruz. Kadınları, gençleri ve bütün tiyatro severleri 13 Ekim'de yapacağımız Van Tiyatro Festivali'ne bekliyoruz" çağrısında bulundu. 
 
Festival kapsamında sahnelenecek oyunlar ve program şu şekilde: 
 
* Tiyatro Mencel : Kerm/Kozalar 
 
* Amed Şehir Tiyatrosu: Tartuffe
 
* Şanoya Yekta Hêvi : Kiraciyê nû
 
* Teatra Jiyana Nû : Bêru şanoya textê reş  
 
* Awaza Dawi a Bayê Bakur 
 
* Fiziksel Tiyatro Araştırmaları : Şatonun Altında 
 
* Seyyar Sahne : Ben Pièrre
 
* Tiyatro Mephisto : Kafka'nın  Maymunu
 
* Koray Tarhan ile Doğaçlama Tiyatro (atölye)
 
* Lorîka Dayikan (konser)