Gültan Kışanak'tan 'Kürt Siyasetinin Mor Rengi' kitabı

  • 11:47 13 Eylül 2018
  • Kültür Sanat
İSTANBUL - Yerine kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak'ın yazdığı ve farklı cezaevlerinde olan çok sayıda siyasetçi kadının deneyimlerinin de yer aldığı "Kürt Siyasetinin Mor Rengi" isimli kitap, Dipnot Yayınları etiketiyle 21 Eylül'de raflarda olacak.
 
Yerel ve genel siyasette görev almış ve şimdi cezaevinde olan kadınların deneyimlerini aktardıkları "Kürt Siyasetinin Mor Rengi" kitabı Dipnot Yayınları etiketiyle 21 Eylül'de raflardaki yerini alacak. Yerine kayyım atanan ve Kandıra Cezaevi'nde tutuklu bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak'ın yazdığı kitaba cezaevinde kalan siyasetçi kadınlar da yazılarıyla destek verdi.
 
Kitapta yer alan metinler, Kürt kadınlarının siyasal alandaki mücadelelerinin erkek egemen sistemi nasıl gerilettiğini, onun karmaşık ve kimi zaman da örtük çizgilerini nasıl görünür kıldığını, okura yaşanmışlıklar üzerinden aktarıyor.
 
Kadınların erkek egemen sitem karşısındaki azmini ve kararlılığına dikkat çeken kitap, onların nereden gelip hangi mesafeleri kat ettiklerini, ne gibi engellerle başa çıktıklarını kayıt altına alarak tarihe not düşüyor. Kitap aynı zamanda Kürt kadınlarının demokratik siyaset alanındaki mücadele deneyimlerini anlatsa da, yazılanlar bütün kadınların hikâyesi olma özelliği taşıyor.
 
Kitapta birçok kadın siyasetçinin yazısı yer alıyor
 
Gültan'ın hazırladığı kitapta yazılarıyla yer alan isimler ise şunlar: "Aysel Tuğluk, Burcu Çelik Özkan, Çağlar Demirel, Diba Keskin, Dilek Hatipoğlu, Edibe Şahin, Evin Keve, Fatma Doğan, Figen Yüksekdağ, Gülser Yıldırım, Leyla Güven, Nurhayat Altun, Sara Kaya, Sadiye Süer Baran, Sebahat Tuncel, Selma Irmak, Servin Karakoç, Yıldız Çetin, Zeynep Han Bingöl, Zeynep Sipçik, Mukaddes Kubilay."
 
Gültan, kitabın telif hakkından gelecek geliri de kadın okuma evlerine bağışlayacak.