Yeni Yaşam dergisinin yeni sayısı çıktı

  • 09:22 6 Aralık 2018
  • Kültür Sanat
HABER MERKEZİ - Sosyalist Kadın Meclisi'nin hazırladığı Yeni Yaşam dergisinin yeni sayısı çıktı. 
 
Sosyalist Kadın Meclisi'nin hazırladığı Yeni Yaşam dergisinin yeni sayısı çıktı. Dergi bu sayısında "özgürlük sokakta, isyanda, özsavunmada" vurgusunu yaptı. 2018 yılının ilk 11 ayında kadınların yaşadıklarını hatırlatan dergi,  "Kadınlar birlikte güçlü" yazısıyla kadınların ihtiyacının "birleşik direniş" olduğuna vurgu yapıyor. Yazıda kadınlar ayrıca 5-6 Ocak'ta İstanbul'da düzenlenecek büyük buluşmaya da davet ediliyor. 
 
Dergi, dünyada kadın hareketinin de panoramasını sunarken, "Kadın örgütleri, kadın özgürlük mücadelesindeki kadınlar, dayanışma, ortak mücadele ile 'birlikte güçlüyüz ve erkek egemenliğini birlikte yeneceğiz' iradesini sürdürüyor" diye yazıyor.
 
Yeni Yaşam'ın bu sayısında kadınlar, yaşadıkları deneyimleri de paylaşıyor. Dergide, Flormar direnişçileri ile yapılan bir röportaj yer alırken, kadın direnişçiler, dayanışma çağrısında bulunuyor.
 
Namme'nin mektubu da yer alıyor
 
Yeni Yaşam dergisi, kendisine sistematik işkence uygulayan boşandığı erkeği öldürdüğü için 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Namme Öztürk'ün mektubunu da kadınlarla buluşturuyor.  Namme, yaşadıklarını anlattıktan sonra, kadın dayanışması sayesinde kendini daha iyi hissettiğini yazıyor ve dayanışmanın büyütülmesi çağrısını yapıyor.
 
Dergide kadın öğrencilerin yaşadığı sorunlar "Burs-Kredi krizi" başlıklı yazıda yer alıyor.
 
"Ekonomik kriz", "Bu beden bizim" ve "Cinsel istismar" başlıklı yazılar da dergide yer alan yazılar arasında