TİHV Belgesel Günleri ikinci gününde devam ediyor

  • 13:02 6 Aralık 2018
  • Kültür Sanat
İZMİR -TİHV tarafından 9'uncusu düzenlenen İnsan Hakları Belgesel Film Günleri ikinci gününde 2 kısa, 4 de uzun metrajlı filmle devam ediyor.
 
Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) tarafından bu yıl 9'uncusu düzenlenen İnsan Hakları Belgesel Film Günleri ikinci gününde devam ediyor. TİHV'in kuruluşunun 20. yılı ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 70. yılında İletişim Fakültesi Çalışmaları Topluluğu ve İzmir Fransız Kültür Merkezi'nin ortaklaşa hazırladığı festivalin bu yılki teması da İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi oldu. 8 Aralık'a kadar İzmir Fransız Kültür Merkezi sinema salonunda gerçekleşecek olan festivalde, bugün 2 kısa, 4 de uzun metrajlı film gösterilecek.
 
Toplumsal gerçekliği yansıtma amacı taşıyan insan hakları savunuculuğu ile belgesel sinemacılığın kesiştiği yerde Türkiye'de ve dünyada insan hakları açısından yaşanan çok farklı sorunlara yönelik farkındalık ve duyarlılık oluşmasını amaçlayan festivalin programına sanatseverler "http://tihvbelgeselfilm.org" adresinden ulaşabilecek. 
 
Festivalde bugün gösterilecek filmler ise şöyle:
 
"12.00 Tumaranke: Marta Tagliavia, Camilla Paterno'nun yönettiği 47 dakikalık film İtalya'ya daha iyi bir gelecek için gelen genç ve yalnız mültecilerin hayatını anlatıyor.
 
13.00 Araf: Didem Pekün'ün yönettiği uzun metrajlı film, Bosna-Hersek savaşından sonra Srebrenica Soykırımı´nın 22. Yıldönümü anması için sürgünden dönen Nayia'yı anlatıyor.
 
14.00 Savaşın Gölgesinde: Sophia Scott'ın , Georgia Scott'ın yönettiği uzun metrajlı film Bosna-Hersek'teki savaş sonrası birçok gencin hala devam eden kendilerine yer edinme mücadelesini anlatıyor. Film, savaşın kalıntılarıyla kendi başlarına yaşamaya çalışan dört gencin yaşamını inceliyor.
 
15.40 Prenses Model: Dilan Engin'in 14 dakikalık kısa metrajlı filmi toplumsal sözleşme üzerine kurulu evlilik ritüellerinin vazgeçilmez simgelerinden olan gelinliği üreten kadınları anlatıyor. Gelinlik işçisi kadınlar birçok kadın gibi evlenirken giydikleri gelinlikle 'prensesler gibi' olmanın hayalini kuruyor. Öte yandan ürettikleri gelinlikle, toplumun talep ettiği kadınlık imajını beslediklerinin ve yaşanan gerçeğin yaratılan bu imajdan farklı olduğunun farkındalar.
 
16.05 Mr Gay Syria: Ayşe Toprak'ın çektiği 81 dakikalık film iki eşcinsel Suriyeli mültecinin, hayatlarını yeniden yaratmaya çalışırken yaşadıklarını anlatıyor. Film Avrupa'da bir ülkeye gitmek için gereken yerleşme iznini beklerken İstanbul'da berberlik yapan 24 yaşındaki Husein ile Suriye LGBTI hareketinin kurucularından ve Berlin'de yaşayan Mahmoud hakkında.
 
17.50 Çirkin Kral Efsanesi: Yönetmenliğini Hüseyin Tabak'ın yaptığı uzun metrajlı film Yılmaz Güney'in ailesi, çalışma arkadaşları ve dostlarıyla yapılan röportajlarla sanatçının dünya görüşü, sanat anlayışı ve zorluklarla dolu hayatına eğiliyor. Dünya prömiyerini Yılmaz Güney'in 33. ölüm yıl dönümünde Toronto Film Festivali'nde gerçekleştirilen ve Hüseyin Tabak'ın yedi yılda tamamladığı Çirkin Kral Efsanesi, Costa Gavras ve Michael Haneke ile yapılan söyleşiler de içeriyor.
 
20.10  Dilovası: Yönetmenliğini Serdal Doğan'ın yaptığı 20 dakikalık film iktidar ve medya tarafından gelişmenin doğal akışı gibi gösterilen plansız sanayileşmenin insana ve doğaya verdiği zararlara dikkat çekiyor."