Amed Şiir Grubu’nun bu haftaki konuğu: Şair Încî Egîd

  • 19:41 8 Ocak 2019
  • Kültür Sanat
DİYARBAKIR -  Amed Şiir Grubu'nun düzenlediği şiir dinletisinde Kürt Edebiyatçı ve Şair Încî Egîd'in de  "TÛ" şiir kitaplarının dinletisi yapıldı.
 
Amed Şiiri Grubu "Tû" şiir kitabının dinletisi için bir araya geldi. Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi'nde düzenlenen etkinliğe şair Încî Egîd ve Diyarbakır Şiir Grubu üyeleri katıldı. Amed Şiir Grubu tarafından yapılan etkinlikte kitaptan okumalar yapılırken, içeriği ile ilgili duygu ve düşünceler aktarıldı. Etkinlikte ilk olarak söz alan Amed Şiir Grubu üyesi Roza Metina,  "Tû"nun anadile ve Kürt kültürüne önemli katkı sağladığına vurgu yaparak, kitabın yazılışından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Roza, "Tû" şiir kitabının dinletisini yazarı olan Încî'den dinlemekten mutluluk duyacaklarını dile getirdi.
 
'Ana dili olmazsa olmazım'
 
Ardından söz alan Încî, kitabının yazım amacını ve aşamalarını aktardı. Okullarda ana dilde eğitim verilmediği için ailesinin kendisini okula göndermediği belirten Încî, bu nedenle okul eğitimi görmediğini ve okuma yazmayı kendi imkanlarıyla öğrendiğini ifade etti. Ana dilde eğitime önem veren biri olarak ilk okumalarını Kürtçe gazete ve kitaplar ile yaptığını sözlerine ekleyen Încî, ana dilin kendisi için olmazsa olmaz olduğunun altını çizdi. Bir dönem Azadiya Welat gazetesinde Kürtçe haberler yazdığını dile getiren Încî, ilk kitabı olan "Tû"nun kendisi için büyük önem taşıdığını ve duygularını en iyi şiir ile aktardığını ifade etti. 
 
Etkinlik, Amed Şiir Grubu üyeleri tarafından 'Tû' kitabını okuyup değerlendirmeleri ardından sona erdi.