Gülten Kaya: Ülkenin gerçekleriyle yüzleşmek gerek

  • 09:54 10 Ocak 2019
  • Kültür Sanat
İSTANBUL- “Hep sonradan” tiyatro oyununun prömiyeri İstanbul'da izleyiciyle buluştu. Kardeş Türküler'in parçalarıyla eşlik ettiği gösterimin ardından konuşan Gülten Kaya, “Sürgün gerçeğiyle, hapishanelerle, açlık grevleriyle, kayıplarla ve faili meçhullerle, yüzleşmemiz gerekir” dedi. 
 
Ahmet Kaya’nın eserlerinin ve yaşamından kesitlerin yer aldığı “Hep sonradan” tiyatro oyununun prömiyeri, Maslak’ta bulunan UNIC Hall’de izleyiciyle buluştu. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir ve Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya’nın yanı sıra yüzlerce insan prömiyere katıldı. 
 
“Hep Sonradan” tiyatro oyunu, Paris’te sürgün hayatı yaşayan ve Ahmet Kaya’nın çocukluk arkadaşı olan Salih'in 20 yıl sonra çocuklarıyla karşılaştığı an ile başlar. Sali, daha önceden cezaevinde kalmıştır ve cezaevinde kaldığı dönemde açlık grevine girdiği için kendisinde Wernicke Korsakof hastalığı oluşmuştur. Bu hastalıktan kaynaklı yaşadığı bazı anıları ara ara unutan ve o boşluğun yerini farklı hikayelerle dolduran Salih, çocuklarıyla yaşadığı her şeyi sürgün yılları boyunca unutmamak için kağıtlara not etmiştir. Ahmet Kaya ile hem çocukken hem de sürgünde arkadaşlık yapan Salih, bu anıları da çocuklarıyla paylaşır. Ahmet Kaya’nın sürgündeyken yazdığı bestelere tanıklık eden Salih'in anlattığı anılara, Kardeş Türküler Ahmet Kaya şarkılarıyla eşlik etti. 
 
‘Ülkenin gerçekleriyle yüzleşmek gerek’
 
Tiyatro oyununun bitiminin ardından konuşan Gülten Kaya, duygularını şöyle dile getirdi: “Yakın tarihe dair belki çoğumuzun yanı başından geçip giden, farkında olduğumuz ya da olmadığımız paralel hikayeler izledik ve dinledik. Belki biz çok sıklıkla kullandığımız bir şeyi gerçekleştiremediğimiz için biraz da tökezliyoruz ülke olarak. Sürgün gerçeğiyle, hapishanelerle, açlık grevleriyle, kayıplarla ve faili meçhullerle, yüzleşmemiz gerekir. Bütün bunlar bu ülkenin gerçekleri.”
 
Yaklaşık 2,5 saat süren tiyatro, seyirciler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.