Hastanemi Kapatma Platformu: Sağlık bütçemizde bir kara delik oluşacak

  • 16:23 19 Ocak 2019
  • Sağlık
ANKARA - Çok sayıda kamu hastanesinin kapatılarak Şehir Hastanesi'ne taşınmasına tepki gösteren “Hastanemi Kapatma Platformu”,  bugün kapatma ve taşınma girişimleri başlatılan Atatürk Hastanesi önünde eylem gerçekleştirerek, “vazgeçin” çağrısında bulundu. 
 
Aralarında Ankara Tabip Odası, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, Sağlık Emekçileri Sendikası, Tüketici Hakları Derneği, CHP Çankaya ve Altında ilçe örgütleri, Tüketici hakları Derneği ile Haziran hareketinin bulunduğu "Hastanemi Kapatma Platformu",  Ankara’da yeni açılacak şehir hastanelerini protesto ederek,  kamu hastanelerinin kapatılmasına tepki gösterdi. Taşınma işlemleri başlatılan Atatürk Hastanesi önünde yapılan açıklama, polis tarafından engellenmek istendi. 
 
Hastane önüne girişi engellenen platform üyelerinin tamamı içeri alınmazken, polis engelini fotoğraflamak da yasaklandı. Bu sırada yaşananları kayıt altına alan gazetecilerin fotoğrafları silindi. Yaşanan arbedenin ve milletvekilleri aracılığıyla yapılan görüşmenin ardından hastane önüne ulaşabilen kurum temsilcileri, tüm engellemelere rağmen açıklamayı gerçekleştirdi. Açıklamaya, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri ve İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi Üyesi Dr. Arif Müezzinoğlu, CHP Ankara milletvekilleri Gamze Taşcıer ile Servet Ünsal katıldı.
 
'Sağlık bütçemizde kara delik oluşacak'
 
Kurum temsilcileri adına ortak açıklamayı okuyan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şehir hastaneleri projesinin sağlık sistemine taban tabana zıt olduğunu vurgulayarak şöyle dedi: “Atatürk Hastanesi bugün kapatılıyor. Bilkent Şehir Hastanesi’nin yolu yok. Bu hastane sağlık problemleri ortaya çıkaracak büyüklükte bir yapı olmasına rağmen var olan eski hastanelerimiz kapatılıyor. Daha önce açılışı ertelenen Bilkent Şehir Hastanesi’nin resmi açılış töreninin 15 Mart tarihinde yapılacağı anlaşılmaktadır. 9 Nisan 1985 tarihinde Birleşmiş Milletler genel kurulunda oy birliği ile kabul edilen ve Türkiye’nin de altına imza koyduğu Tüketicilerin Uluslararası Anayasası niteliğindeki evrensel tüketici haklarından birisi sağlıklı bir çevrede yaşam hakkıdır. Bu temiz hava yeterli beslenme ve temiz su, daha çok yeşil alan temiz ve çağdaş bir kent ulaşılabilir sağlık merkezleri sağlıklı ve kaliteli altyapı hizmetlerinin sağlanması, tarihi doğal ve biyolojik zenginliğin korunması demektir. Bütün bunlara baktığımızda şehir hastaneleri projesi bu haklara taban tabana zıt bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Sağlık sistemimizi alt üst eden bir projedir. Bu projenin mali, ekonomik boyutu sağlık bütçemizde bir kara delik oluşturacaktır.’’
 
‘Vazgeçin, hastanelerimizi kapatmayın’
 
Bugünden itibaren Atatürk Hastanesi'nin taşınacağını ve önümüzdeki haftalarda Numune ve Yüksek İhtisas Hastanesi’ne de sıra geleceğine dikkat çeken Tezcan, “Bu taşınma işlemlerinde de sorunlar vardır. Sağlık Bakanlığı hastanelerinde daha önce yönetimsel kriz doğu şeflik sisteminin kalkması bu şehir hastanelerinde yeni bir yönetimsel krizin habercidir ulaşım ve hizmet açısından sorunlar vardır ve uyarılarımıza kulak verilmemiştir sivil toplum kuruluşlarının ve meslek örgütlerinin düşünceleri dahi sorulmamıştır. Bu nedenle şehir hastanelerinden vazgeçin ve hastanelerimizi kapatmayın” dedi. 
 
Açıklama, alkışlarla sona erdi.