Sağlıkçılardan lösemi hastalarına destek

  • 14:17 7 Şubat 2019
  • Sağlık
DİYARBAKIR - Meslek odaları ve Amed Sağlık Platformu, ilik nakli bekleyen lösemi hastası Öykü Arin Yazıcı ve tüm lösemi hastalara destek olmak amacıyla kan bağışında bulundu.
 
Diyarbakır’daki meslek odaları ve Amed Sağlık Platformu, ilik nakli bekleyen lösemi hastası Öykü Arin Yazıcı ve tüm lösemi hastalara destek olmak amacıyla kan bağışında bulundu. Ofis semtindeki Ceysa Plaza karşısında bulunan Kızılay kan bankasında kan örnekleri veren oda ve platform yönetici ile üyeleri, daha sonra kan bağışına ilişkin basın açıklaması yaptı. Açıklamanın Kürtçe metnini Diyarbakır Tabip Odası Genel Sekreteri Orhan ilim Türkçe metnini ise Diyarbakır Tabip Odası başkanı Mehmet Şerif Demir okudu. Açıklamada lösemi hastaları için dayanışma çağrısında bulunuldu.
 
‘Kan bağışı ön yargılarını kıralım’
 
Kan yerine geçebilecek hiçbir maddenin olmadığını ve tek kaynağının insan olduğunu dile getiren Mehmet Şerif, her yıl yüzlerce insanın hastalık veya kaza sonrası kan bulamadığı için hayatını kaybettiğini hatırlattı. Mehmet Şerif, “En yaygın önyargı kan vermenin kansızlığa neden olacağıdır. Halbuki insan vücudunda altı bin mililitre kan mevcut olup kan bağışı yapılsın veya yapılmasın 3 ay içinde bütün kan vücudumuz tarafından yenilenmektedir” dedi.
 
‘Kan bağışında bulun, donör ol, umut ol’
 
Kök hücre nakli gereken pek çok hastalıkta müdahale zamanın önemli olduğunu vurgulayan Mehmet, lösemi hastalığıyla mücadele eden ve ilik nakli bekleyen 3 buçuk yaşındaki Öykü Arin Yazıcı’yı hatırlatarak, “Kan bağışında bulun, Donör ol, umut ol”  diye seslendi.
 
‘Kan acil değil sürekli ihtiyaçtır’
 
Mehmet son olarak, “Amed Sağlık Platformu ve Meslek Odaları olarak meslektaşlarımızı ve halkımızı ‘Kan acil değil, sürekli bir ihtiyaçtır’ diyerek 7-8 Şubat 12.00, 17.00 saatleri arası Ofis Ekinciler Caddesi’ndeki kan bağış otobüsüne davet ediyoruz. Cuma günü saat 15.00 ila 17.00 arasında ise Sur Ulucami önündeki kan bağış otobüsünde yapılacak kan bağış kampanyasına davet ediyoruz” dedi.