'İlaca gelen zam farkı halkın cebinden çıkacak'

  • 09:10 22 Şubat 2019
  • Sağlık
Dilan Babat 
 
ANKARA - İlaçlara yapılan yüzde 26,4'lük zammın ekonomik krizin sağlık alanına yansıması olduğunu ve halkın sağlığa ulaşımının daha da zorlaşacağını vurgulayan SES Eşbaşkanı Gönül Erden, "SGK'nin ödediği miktar aynı kalıyor ama aradaki fark halktan alınacak. SGK bir ilaca 'ben 100 lirasını öderim, gerisine karışmam' diyorsa ve o ilacın fiyatı 130 liradan 140 liraya çıkmışsa vatandaşın cebinden 40 lira çıkacak" dedi. 
 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 19 Şubat’tan itibaren geçerli olan ilaç zam oranını yüzde 26,4 olarak açıkladı. Bakan yaptığı açıklamada, "Bundan sonraki süreçte üretici paydaşlarımızla görüşmelerimizde ilaç sıkıntısının yaşanacağını düşünmüyoruz" derken, ilaç zammı halkın sağlık hizmetine erişimini daha da zorlaştıracak.  Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eşbaşkanı Gönül Erden, yapılan zammın AKP'nin 17 yıllık sağlık politikasından bağımsız ele alınamayacağını vurguladı. 
 
'Sağlık kamusal hizmet olmaktan çıkarıldı' 
 
Türkiye'de çoklu bir kriz yaşandığını ve bu durumun da ekonomik krizin bir yansıması olarak ortaya çıktığını ifade eden Gönül, “Kriz hayatlarımızı bir bütün olarak etkiliyor ve bu krizi pazarda ve mutfakta çok net hissediyoruz.  Krizin en somut yansıdığı alanlardan biri de sağlık alanıdır. AKP, çok uzun zamandır sağlığı bireyin ve toplumun yararına kamusal bir hizmet olmaktan çıkarmış, parası olanın parası kadar hizmet alabileceği ticari bir alan haline getirmiştir. Krizin sağlığa yansıması çok yönlü oluyor. Sağlık emekçilerine yansımasını dahi hissediyoruz. Her gün alanımıza yansıyan güvencesizlik, işsizlik, ücretlerimizdeki düşme, ödenmeyen performanslar, artan çalışma yükü bütün bunlar krizin yansımadır" diye belirtti. 
 
 'Yoksullaşan kesimin ilacı karşılaması zor olacak'
 
Zamların büyük bir etki yaratacağını ve kişinin sağlıklı olma koşullarını ortadan kaldıracağını dile getiren Gönül, "Kriz, sağlık alanında var olan eşitsizlikleri de derinleştiriyor. Kriz zamanlarında sağlığa erişim bir o kadar zorlaşıyor. Sağlık alanında vatandaşın cebinden çıkan ödemler de çok fazla arttı. 14 kalemde aldığı katkı payları her geçen gün miktar olarak artıyor.  Bunlara karşı da yoksullaşan kesimin karşılaması da zorlaşıyor. İlaca gelen zam vatandaşa çok daha derin yansıyacak" ifadelerini kullandı. 
 
'Zam farkı halkın cebinden çıkacak'
 
İlaçlara yapılan zam ile beraber krizin eczanelere ciddi bir şekilde yansıdığını aktaran Gönül, şöyle devam etti: "Kanser ilacından tutun kuduz aşısına varıncaya kadar ilaca ulaşmakta zorluklar yaşanıyor. Bugün paramızla bile ilaç alamama duruma gelmiş oluyoruz. Yapılan zamla birlikte sağlığa ulaşma iyice zorlaşacak. SGK'nin ilaç noktasında ödediği miktar aynı kalıyor ama ilaca gelen zamla beraber aradaki fark yeniden halktan alınacak. SGK bir ilaca 'ben 100 lirasını öderim, gerisine karışmam' diyorsa ve o ilacın fiyatı 130 liradan 140 liraya çıkmışsa vatandaşın cebinden 40 lira çıkacak." 
 
'Sağlık yaşam hakkı gibi temel bir haktır'
 
Sistemin yarattığı toplumsal, yapısal, ekonomik ve siyasal krizin toplamına karşı örgütlenme gerektiğini vurgulayan Gönül, "SES olarak, dünden bugüne hep ifade ettik; sağlık yaşam hakkı gibi temel bir haktır. Herkese eşit, ücretsiz ve anadilinde sağlığın verilmesi gerekiyor. Ama baktığımız zaman sağlık ne eşit ne ücretsiz, ne nitelikli ne de anadilde sunulmuyor. Ülkenin çatışma hali sağlıksızlığı artırırken, buna karşı sağlık hizmetlerine ulaşım derinleşerek devam edecektir" dedi.