Tabiplerden Kadıköy yürüyüşüne katılım çağrısı

  • 14:24 14 Mart 2019
  • Sağlık
DİYARBAKIR / İSTANBUL - Diyarbakır ve İstanbul’daki tabip odaları, 14 Mart Tıp Bayramı Haftası kapsamında, 17 Mart günü İstanbul Haydarpaşa Tıbbiyesi’nden Kadıköy’e yapılacak yürüyüşe katılım çağrısı yaptı. 
 
Diyarbakır Tabipler Odası’nda 14 Mart Tıp Bayramı Haftası kapsamında basın toplantısı gerçekleştirildi. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Diyarbakır Diş Hekimleri Odası, Mezopotamya Psikologlar İnisiyatifi, Diyarbakır Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği’nin katılımıyla yapılan toplantıda “Mesleğimize ve Geleceğimize Sahip Çıkıyoruz” yazılı pankart asıldı. Kürtçe ve Türkçe yapılan açıklamanın Türkçe’sini Diyarbakır Tabipler Odası Başkanı Mehmet Şerif Demir yaptı. Mehmet Şerif, 14 Mart’ları bir bayram havasında kutlayamadıklarına işaret etti.
 
‘Sağlık sadece hasta olmamak değildir’
 
Sağlık alanında giderek yoğunlaşan sorunların olduğunu belirten Mehmet Şerif, “Ülkemizde ve bölgemizde savaş politikalarının devam ettiği bir dönemden geçiyoruz. Türkiye tek tip sesin egemen olduğu bir korku rejimine sürüklenmektedir. 14 Mart 2019’da ülkemizin en önemli sorunu; zaten sınırlı ve sorunlu olan demokrasinin her geçen gün biraz daha elimizden kayıp gitmesidir. Bilinmelidir ki Sağlığın olmazsa olmazı barış ve demokrasidir. Barış ve demokrasinin olmadığı bir ortamda sağlıktan söz edilemez ve sağlık çalışanlarının sorunlarının çözümü de beklenemez. Çünkü sağlık, sadece hasta olmamak değildir. Aksine bedenen, ruhen, sosyal ve siyasal yönden tam iyilik halidir. Ancak ülkemiz uzun bir süredir ruhen ve sosyal yönden iyilik halini ortadan kaldıracak olağanüstü hal ile yönetilmektedir” ifadelerini kullandı.
 
Mitinge çağrı
 
14 Mart Tıp Haftasının finalinde 100’üncü yıla özel görkemli bir yürüyüş gerçekleştireceklerinin altını çizen Mehmet Şerif, 17 Mart günü saat 13.00’te İstanbul Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin bahçesinde toplanacaklarını ve tıbbiyelilerin anısına Haydarpaşa Tıbbiyesi’nin önünde saygı duruşunda duracaklarını söyledi. Mehmet Şerif, ardından Haydarpaşa Tıbbiyesi’nden yürüyerek onlarca kez “iyi hekimlik, sağlık hakkı, demokrasi, barış ve özgürlük” talebi için mitingler düzenledikleri Kadıköy’e yürüyerek, İskele Meydanı’nda Hekimlerin Yüzüncü Yıl Bildirgesini kamuoyuna açıklayacaklarını kaydetti. 
 
‘Mücadele edeceğiz’
 
Mehmet Şerif son olarak şunları söyledi: “Diyarbakır Tabip Odası tarafından verilen Barış, Dostluk ve Demokrasi ödülü bu yıl 16 Mart Cumartesi günü saat 14.00'te Demir Otel'de yapılacaktır.  Bütün meslektaşlarımızın ve sağlık emekçilerini bu vesile ile bir kez daha bir araya gelmeye çağırıyoruz. Sağlık hizmetinin herkes için bir hak olarak tanımlandığı, herkesin eşit, ücretsiz, nitelikli, ulaşılabilir ve anadilinde sağlık hizmeti aldığı, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının aldıkları eğitime ve yüklendikleri sorumluluğa yakışır şekilde değer gördüğü, toplumsal kutuplaşmanın sona erdiği, özgürlüğün, barışın ve demokrasinin var olduğu bir ülkeyi var edene kadar mücadele edeceğiz.”
 
İTO'dan Kadıköy yürüyüşüne katılım çağrısı 
 
İstanbul Tabip Odası (İTO) ise, Taksim Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada konuşan İTO başkanı Pınar Saip, geçmişten aldıkları güçle geleceğe yürüdüklerinin altını çizdi. Pınar, emperyalizme, gericiliğe ve istibdada karşı olan, bağımsızlıktan, aydınlanmadan ve özgürlükten yana oldukları için yürüyeceklerini belirterek, Türkiye’nin bütün illerden, bütün tabip odalarından gelen hekimlerle yapacakları yürüyüşe bütün sağlık çalışanlarını davet etti.