Eylem’den Öykü’ye ikinci hayat

  • 12:09 8 Nisan 2019
  • Sağlık
ANTALYA -  Kök hücre nakli bekleyen Öykü Arin Yazıcı’ya annesi Eylem Yazıcı ikinci kez hayat vermeye hazırlanıyor. Öykü’ye tam uyumlu kök hücre bulamadığı için Eylem’den yarı uyumlu kök hücre Öykü’ye nakledilecek. 
 
İzmir’de yaşayan, nadir görülen Juvenil Miyelomonostik Lösemi tanısı konulan 4 yaşındaki Öykü Arin Yazıcı’nın tedavisi devam ediyor. Kök hücre nakli gereken Öykü için ülkenin pek çok noktasında düzenlenen kampanyalar da sürüyor. Binlerce yurttaş Öykü'ye umut olabilmek için kök hücre bağışında bulundu. Öykü’nün annesi Eylem Yazıcı, Sağlık Bakanlığı’na yaptığı çağrıda donürlerin doku tiplemesinin bir an önce yapılmasını istemişti. 
 
Antalya'da tedavi gören Öykü Arin'e, annesi Eylem Şen Yazıcı'dan yarı uyumlu nakil yapılmasına karar verildi. Tedavi nedeniyle Öykü Arin'in saçları kesildi. Eylem ve Çağdaş çifti de saçlarını kestirdi. Eylem’den yarı uyumlu nakil, 10 Nisan Çarşamba günü yapılacak. Öykü Arin nakil olduktan sonra, naklin başarılı olup olmadığı gözlenecek. 
 
Yarı uyumlu nakil başarısız olduğu ya da JMML tekrar ettiği takdirde Öykü Arin'in yeniden nakil olması gerekecek. Bu nedenle Öykü için başlatılan "Öykü Arin'e Umut Ol, donör ol" kampanyası devam ediyor.