Van’da kadınlar doktor eksikliği nedeniyle hizmet alamıyor

  • 09:09 17 Nisan 2019
  • Sağlık
Hamdiye Çiftçi
 
VAN - Van’da doktor eksikliğinden dolayı hastanelerde büyük sıkıntıların yaşandığını belirten SES Van Şube Eşbaşkanı Fatma Arslan, özellikle doğum oranı ve kadın hastalıkları ile ilgili başvurular değerlendirildiğinde kadınların yeterli hizmet alamadığına işaret etti. 
 
Nüfusu bir milyonu aşan ve çevre kentlerden yoğun olarak göç alan Van’da, halk sağlık hizmetlerine erişemiyor. Hakkâri, Ağrı, Bitlis, Muş, Iğdır ve ilçelerden her gün yüzlerce hasta Van’a tedavi olmaya geliyor ancak kentte sadece Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Eğitim ve Araştırma Hastanesi bulunuyor. Bu iki hastane, Van’ın ihtiyacını bile karşılayamazken, çevre il ve ilçelerden gelen hastalardan dolayı da işleyemez duruma geliyor. İki hastanede yer sıkıntısı olduğu gibi doktor ve sağlık personeli eksikliği ise had safhada. 
 
‘Hekim eksikliğinden dolayı ciddi sorunlar yaşanıyor’ 
 
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Van Şube Eşbaşkanı Fatma Arslan, kadın hastalıkları ve doğum konusunda hekim yetersizliğine dikkat çekerek, doktor eksikliğinden dolayı büyük sıkıntıların yaşandığını dile getirdi. Fatma, “Gebelik takibi ve hastanelerde periyodik muayenelerin yapılması çok önemlidir. Özellikle son zamanlarda kadın hastalıkları konusunda hastanede hekim eksikliğinden dolayı ciddi sorunlar yaşanmaktadır ve hastalar randevu dahi alamamaktadır” dedi.
 
‘Doğum Hastanesi’nde sadece 6 doktor bulunuyor’
 
Van’daki Kadın Doğum Hastanesi’nde sadece 6 doktorun bulunduğunu aktaran Fatma, “Günde 2 ya da 3 poliklinik yapılabilmekte. Doğum oranının yüksekliğini göz önüne aldığımızda sorunun ne kadar vahim olduğunu daha rahat anlayabiliyoruz. Bir günde 100’e yakın hastaya bakmak zorunda kalan hekimin durumunu da göz ardı etmemek gerekiyor. Bu sorunu giderme yöntemi olarak Sağlık Müdürlüğü’nün ilçelerden doktor çekmek şeklinde yaptığı çalışma ise sorunu içinde çıkılmaz bir hale getirmektedir” diye konuştu.
 
Fatma, doğum oranı ve başvurular değerlendirildiğinde yeterli hizmet alamayan bölge halkının ciddi sıkıntılar yaşadığını söyledi. 
 
‘Aylarca randevu alamıyoruz’
 
Van’daki kadın doğum polikliniklerinin yetersiz olduğunu vurgulayan yurttaşlardan Ayten Gülmez ise, yaşadıkları sorunları şöyle anlattı:  “Gerçekten Van’da kadın doğum bölümünde doktor sayısı konusunda çok büyük bir yetersizlik var. Günler hatta aylarca kadın doğum bölümünde muayene olmak için randevu alamıyoruz. Nedeni ise çok az doktorun olmasıdır. Devlet hastanelerinde numara bulamayınca mecburen özel hastanelere gitmek zorunda kalıyoruz. Bu bütçemizi inanılmaz sarsıyor. Kadınsal hastalıklar çok önemlidir. İlgilenilmediği için çoğu kadın ve çocuğun ölümüne neden oluyor” diye konuştu.