Uzmanlar uyardı: Güneşten korunmak için tedbir şart

  • 09:02 2 Haziran 2019
  • Sağlık
DİYARBAKIR - Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyredeceğini belirten SES Diyarbakır Eşbaşkanı Gönül Adıbelli, özellikle çocukların, yaşlıların ve kronik rahatsızlığı olanların zorunlu olmadıkça dışarı çıkmaması uyarısında bulundu.
 
Diyarbakır şehir merkezinde hava sıcaklığı mevsim normalleri üzerinde seyrediyor. Şehir merkezinde halk, 35-42 dereceyi bulan sıcaklıklara karşı çareyi ağaçlık alanlara sığınmakta buluyor. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Eşbaşkanı Gönül Adıbelli, Diyarbakır ve bölge illerini etkisi altına alan sıcak hava dalgasının insan sağlığı üzerindeki etkileri ve güneşin zararlı ışınları konusunda uyarılarda bulundu.
 
‘Güneşten korunmak için tedbirler alınmalı’
 
Aşırı sıcaklıklara karşı halkın güneşten korunması gerektiğini vurgulayan Gönül, hava sıcaklığının kimi hastalıkların tetikleyicisi olduğunu belirterek, özellikle çocukların, yaşlıların ve kronik rahatsızlığı olanların zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmaması gerektiğini aktardı. Kimi tedbirlerin alınması gerektiğini kaydeden Gönül, sıcak havalarda tüketilen yiyecek ve içeceklere dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Özellikle içme suyunun temiz ve güvenilir olmasına dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Gönül, şu önerilerde bulundu: “Sıcak havaların olmazsa olmazı muhakkak ki su. Suyu bolca tüketmemiz gerekir. Özellikle havaların ısınmasıyla birlikte sıkça görülen ishal dönemlerinde sıvı kaybını önlemek için 2-2,5 litre su tüketmek gerek. Yine tükettiğimiz gıdaların temizliği çok önemli. Tükettiğimiz gıdaları iyice yıkayıp, iyi bir şekilde pişirmemiz önemli. Özellikle sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek gerekir. Yağlı, tuzlu ve konserve yiyeceklerini olabildiğince azaltmak gerek. Sıcakların en yoğun hissedildiği 11-15.00 saatleri arasında mümkün olduğunca zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmamak gerek. Eğer çıkmak gerekiyor ise de, muhakkak güneşten korunmak için tedbirler alınmalı. Şapka takılabilir, açık renk giysiler giyinebilir, gölge alanlardan yürümek gerek. Önemle üzerinde durmamız gereken başka bir konu ise beden temizliği. Özellikle ellerimizin devamlı yıkanması çok önemli diyebilirim. Yine sıkça ılık suyla duş alınması  gerektiğini belirtmek gerekiyor.”