‘Hayvanlarda antibiyotik direnci doğrudan insanı etkiliyor’

  • 09:06 24 Kasım 2019
  • Sağlık
HABER MERKEZİ - ‘Antibiyotik Farkındalık Haftası’ dolayısıyla bilgilendirme ve uyarılarda bulunan uzmanlar, “Hayvanlarda bakteriyel hastalıklarda bilinçsiz antibiyotik kullanılmışsa, mikroorganizmalarda direnç gelişebiliyor ve bu dirençli mikroorganizmalar insanlara çeşitli yollardan bulaşabiliyor” dedi. 
 
Gereksiz antibiyotik kullanımı ve buna bağlı olarak gelişen antimikrobiyal direnç küresel çapta bir sorun haline geldi. Dünya Sağlık Örgütü bu soruna karşı bilinç kazandırmak amacıyla ‘Antibiyotik Farkındalık Haftası’ düzenliyor. Dünya Sağlık Örgütü, bu yılki ‘Antibiyotik Farkındalık Haftası’nı 18-24 Kasım olarak ilan etti. Gereksiz antibiyotik kullanımını azaltmak ve artık ciddi bir halk sağlığı sorunu haline gelen antibiyotik direncinin yayılmasını önlemek amacıyla, hafta boyunca küresel çapta farkındalık çalışmaları yapılıyor. 
 
2050’ye kadar 10 milyon ölüm gerçekleşebilir
 
Araştırmalara göre, yılda 700 bin kişi antibiyotik dirençli enfeksiyonlardan hayatını kaybediyor. Yeni ve etkili antibiyotikler geliştirilemez ve direnç gelişimi önlenemezse, bilim insanları 2050’ye kadar antibiyotik direnci kaynaklı 10 milyon ölüm gerçekleşebileceğini öngörüyor. Ancak yapılan değerlendirmelerde yeni antibiyotiklerin keşfi ortalama olarak 10-12 yıl sürmekte ve tahmini maliyeti 800 milyon ile 1.7 milyar Dolar tutmaktadır. 
 
Hayvanlardan insanlara geçebilir
 
Tehlike sadece insanların ihtiyaç fazlası antibiyotik kullanımıyla da sınırlı değil, hayvanların sağlığı da doğrudan insan sağlığını etkiliyor. Hayvanlarda bakteriyel hastalıklarda bilinçsiz antibiyotik kullanılmışsa, mikroorganizmalarda direnç gelişebiliyor ve bu dirençli mikroorganizmalar insanlara çeşitli yollardan bulaşabiliyor. Ayrıca antibiyotik kalıntısı içeren hayvansal gıda tüketimi de insan vücudundaki bakterilerin antibiyotiğe karşı direnç geliştirmesine yol açıyor. Gıda kaynaklı enfeksiyonlara yol açan antibiyotik direncinin, insanlarda hastalıkların normalden ağır ve daha uzun sürmesine, tedavi maliyetinin artmasına ve hatta ölüme neden olabildiği, durumun çocuklar için daha da tehlikeli olabileceği bildiriliyor.
 
‘Hastalıkların çoğu hayvanlardan insana geçiyor’ 
 
İnsanlarda görülen hastalıkların çoğunun hayvanlardan insana geçtiği yani zoonoz kaynaklı olduğunu belirten İstanbul Veteriner Hekimler Odası (İVHO) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, “Bu hastalıklara neden olan bakterilerin antibiyotiğe dirençli olduğu düşünüldüğünde, küresel salgınlara neden olabilecek salgınların, ne denli önemli bir halk sağlığı problemi olduğunu tahmin etmek güç olmayacaktır” dedi. Hayvanlarda doğru antibiyotik ilaç kullanımının toplum sağlığı, gıda güvenliği ve insanlar için yeterli beslenmenin sağlanması açılarından kritik önemde olduğunu vurgulayan Murat Arslan, “Bu nedenle gerek kamuda gerekse özel çalışan veteriner hekimler ‘Antibiyotik Farkındalık Haftası’nın doğrudan paydaşıdır ve anahtar role sahiptirler” ifadelerini kullandı.
 
‘Bilinçlendirme ve denetleme yapılmalı’ 
 
Son yıllarda bu konuda bilinçlendirme çalışmalarına başlanmış olsa da Türkiye’nin antibiyotik kullanımı oranlarında halen en üst sıralarda olduğunu hatırlatan Murat, koruyucu hekimliğin önemine dikkat çekti. İlaçlara ihtiyacın minimuma indirilebilmesi için aşılama programları, kaliteli bakım ve besleme gibi hayvan refahı koşullarının sağlanması gerektiğini belirten Murat, “’Tek tıp tek sağlık’ anlayışının ülkemizde yerleşmesi, toplumun antibiyotik kullanımı açısından bilinçlendirilmesi ve yetkili otoritenin denetiminin etkili bir şekilde yapması gerekiyor” dedi.