Görmedikleri sağlık hizmetinden borçlu çıktılar

  • 09:07 9 Ocak 2020
  • Sağlık
Filiz Zeyrek
 
ADANA - Prim borçlarını ödeyemedikleri için 5 milyon yurttaş sağlık hizmetlerinden faydalanamayacak. Sağlık hakkının temel bir hak olduğunu vurgulayan kadınlar, “Bu nasıl devlet? Görmediğimiz sağlık hizmetinden borçlu çıkardılar” diye isyan etti. 
 
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) prim borcu bulunanların sağlık hizmetlerinden yararlanması için tanınan süre 31 Aralık 2019 tarihinde son buldu. Prim borcu bulunan BAĞ-KUR’lular ile herhangi bir işte çalışmayıp GSS (Genel Sağlık Sigortası) primine tabi olanlar, prim borçları varsa sağlık hizmeti alamayacak, yeni yıldan itibaren sağlık hizmetlerinden yararlanamayacak. Prim borcunu yapılandırmış ve taksitini düzenli olarak ödeyenler ise sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edecek. SGK’ya prim borcu bulunanlar sadece devlete ait hastanelerde tedavi hizmeti alabilecek. Sağlık örgütleri 5 milyon kişinin bu uygulama nedeniyle sağlık hizmeti alamayacağını belirtirken, halk da hastaneye bile gitmedikleri halde borçlu çıkarıldıklarını söylüyor. 
 
‘Yeşil kartım yok, tedavi olacak param da yok’ 
 
Kendi ülkesinde hastaneye gidemediğini ve tedavi olamadığını belirten Ayten Zeyrek, “Yeşil kart ve sigortamız olmadığı için ücret ödemem lazımmış ve borcumuz 700 TL olmuş. Bu borcu ödemeye imkanım yok. Eşim 3 ay evde işsiz, güçlükle kendimizi geçindiriyoruz. 2 tane çocuğum var onlara ancak bakabiliyorum. Kesinlikle kabul etmiyorum bu durumu ve borcun silinmesini istiyorum" dedi. 
 
‘Her şey para olmuş’
 
Evlerine belge gönderilene kadar durumdan haberdar olmadıklarını ifade eden Ayten, “Sosyal yardımlaşmaya gittim ve yeşil kart başvurusu yaptım. Yeşil kart verilmedi, ‘parayla hastaneye gideceksiniz’ denildi. ‘Onu ödeyemem’ dediğim halde bana cevapları ‘yapacak bir şey yok’ oldu. Bu nasıl bir devlet? Sağlıkta ‘devrim yapıldı’ diyorlar bu nasıl bir devrim? Eskiden hastanede ilaç alınca para ödemiyorduk ya şimdi her şey para oldu” ifadelerini kullandı. 
 
‘Hastaneye gitmek en temel hakkımız’ 
 
Hastaneye gitmemesine rağmen devlete borçlandığını belirten Sevim Tekdemir de şöyle konuştu: “Bana bir kağıt geldi 750 TL borç görünüyor. Bu borcu ödeyecek durumum yok. İki çocuğum var eşim de çalışmıyor. Hastanelerde muayene ücreti alıyorlar, eczanelerden, sağlık ocaklarından, acillerden hep alınıyor. Benim gibi milyonlarca insan mağdur. Yeşil alan çıkartmışlar hastanede. Yeşil alan açtırıyorsun 5 TL kesinti yapıyor. Eczane katkı payı da var. Neden hep bizden kesiliyor? Sene boyunca hastaneye gitmememe rağmen 750 TL borç göründü. Hastaneye gitmek istiyoruz ve bu bizim en doğal hakkımız.” 
 
‘Çocukları bile okula gönderemedik’
 
Devletin artık halkın sesine kulak vermesi gerektiğini ifade eden Müzeyyen Tunç da hasta olmasına rağmen hastaneye gidemediğini dile getirdi. Müzeyyen, “Yeşil kartımız yok, çocuklar aç, insanlar perişan, çalışamıyorlar. Hastayım, migrenim var. Tedavi oluyorum aydan aya ilaçlarım bitiyor. Bu da ekstra paradır. Borçları nasıl vereceğim bilmiyorum. Bu ne biçim devlet? Çocuklarımıza kıyafet alamıyoruz. Yola para veremiyoruz. Bu yüzden okula yollayamadık çocukları. İş yok, her şey pahalı. Zengini daha zengin, fakiri daha fakir ediyorlar. Devlet bir an önce çare bulsun” diye konuştu.