İzmir'de Kadın Emeği ve Sağlık Kongresi başladı

  • 12:57 21 Şubat 2020
  • Sağlık
İZMİR - İzmir Tabipler Birliği 6’ıncı Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kongresi birçok ilden gelen katılımcılarla İzmir Sanat Merkezinde başladı. 
 
Türk Tabipleri Birliği Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu ile İzmir Tabip Odası iş birliğinde düzenlenen 6’ıncı Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kongresi, İzmir Sanat Merkezinde başladı. Kongrenin açılış konuşmasını İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr Funda Barlık Obuz gerçekleştirdi. 
 
‘Derinleşen kadın emeği karşıtı politikaları ele alınacak’
 
İlk sözü alan Prof.Dr Funda Barlık Obuz, “Kadın Emeği ve Sağlık” olarak belirlenen kongre başlığının özellikle son üç yıldır yaşanan finansal krizin kadın istihdamına, sağlık alanında  da kadın emeğine olumsuz etkilerin olduğunu söyledi. Funda “Kadına yönelik şiddetin, kadın işsizliğinin ve kadına yönelik ayrımcı - muhafazakâr politikaların gittikçe arttığı günümüzde, kadınların emeğine yönelik saldırılar var olan toplumsal cinsiyet eşitsizliğini derinleştirmekte ve mücadele hattımızı daraltmaktadır. Çizilen olumsuz tablo umutlarımızı kırmasın. Daha gidecek çok yolumuz var. Kadınlar olarak hep vardık, var olmaya ve mücadele etmeye devam edeceğiz. Üç gün boyunca sürecek kongrenin, kapitalizmin krizi ile derinleşen kadın emeği karşıtı politikaları tüm yönleriyle ele alması ve sürdürülecek kadın mücadelesine katkı sağlaması dileğiyle, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.
 
‘Söyleyecek sözümüz, değiştirecek gücümüz var’
 
Ardından Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Üyesi Dr. Mübetcel İlhan, eşitlik ve özgürlük mücadelesinde kaybedilen tüm kadınları anarak konuşmasına başladı.  Mübetcel,“ Bu dünyanın, toplumun yarısıyız ancak yasalarla, yönetmeliklerle, geleneklerle, inançlarla hayatın bir köşesine sıkıştırılmış üzerine birkaç kutsal söz biraz pırıltı serpilmiş, hem ev içi emeği gasp edilmiş duruma getirilmişiz. Kadın mücadelesine ses veren güç katan her bireye her gruba ayrı ayrı teşekkür ederim. Söyleyecek sözümüz, değiştirecek gücümüz var” dedi.
 
Kongre birçok ilden gelen katılımcılarla üç gün boyunca Kültürpark İzmir Sanat Merkezi Büyük salonda devam edecek. Kongre programına şu linkten ulaşabilirsiniz: 
http://www.izmirtabip.org.tr/news/4610