SES Eşbaşakanı: Mardin Sağlık Müdürlüğü'ne ve ekipmana ulaşamıyoruz

  • 09:06 29 Mart 2020
  • Sağlık
MARDİN - Koronavirüs salgını nedeniyle Mardin'de hala net bilgilere sahip olamadıklarını belirten SES Şube Başkanı Şükran Güzel, bazı hastanelerin girişlerinde triyaj düzenlemesinin yapıldığını söyledi. Sağlıkçılar olarak eksiklikleri bildirmek ve doğru bilgi almak amacıyla Sağlık Müdürlüğü ile görüşmek istediklerini belirten Şükran, bir yanıt verilmediğini söyledi. 
 
Bugüne kadar dünya genelinde 18 bin kişinin yaşamını yitirmesine neden olan koronavirüs (Covid-19), Türkiye'de de hızla yayılmaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı son açıklama ile Türkiye'nin her yerine yayıldığı belirtilen virüs nedeniyle 108 kişi yaşamını yitirdi,  7 bin 402'de vaka bulunuyor. Sınır kenti olan Mardin'de ise virüs korkusu günden güne büyüyor. Sınır kapıları ile aralarında her saat bağlantının kurulduğu kentte, sınıra sıfır noktada bulunan Kızıltepe ve Nusaybin'de şu ana kadar 500'den fazla kişinin evde karantina altında tutulduğu söyleniyor. 
 
Kentteki hastanelerde virüse karşı alınan önlemleri değerlendiren Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Mardin Şube Eşbaşkanı Şükran Güzel, bugüne kadar kent merkezindeki birden çok hastanede bazı alanların virüs nedeniyle kapatıldığını söyledi.
 
'Tedbir alınmada geç kalındı'
 
Ülkede alınan tedbirlerin yeterli olmadığıyla söze başlayan Şükran, hem halkın hem de sağlık emekçilerinin koruyucu donanımlara ulaşmada zorluk çektiğini vurguladı. Şükran, "Ülkede maalesef ki alınan tedbirlerin yeterli olmadığı, en son Sağlık Bakanlığı’nca da açıklanan virüsün Türkiye genelinde yayıldığı haberi sonrası belirginleşti. Aslında böylesine hızlı ve birçok ülkede yayılan bir salgın ülkede görülmeden ciddiyetle koruyucu önlemler alınması gerekiyordu. En azından salgının ülkede ilk belirlendiği andan itibaren zaman kaybetmeden toplumun doğru, şeffaf bir şekilde bilgilendirilmesi, sağlık emekçileri için de koruyucu bazı tedbirlerin alınması çok önemliydi. Ancak sağlık emekçileri için en temel ihtiyaç olan kişisel koruyucu donanım dediğimiz maske, eldiven, önlük, gözlük, siper vb. malzemenin yetersiz olması tedbirlerin şu aşamada da yetersiz olduğunu gösteriyor" diye konuştu.
 
'Toplumda durum virüsün yayılmasına uygun'
 
Sağlık emekçisini bu hastalıktan korumanın aslında toplumu korumak olduğunu ifade eden Şükran, söz konusu virüsün önemli tedbir alınmadığı sürece çok fazla olumsuz sonuç doğuracağına işaret etti. Sağlık meslek örgütleri olarak bu eksiklikleri açıkladıklarını belirten Şükran, “Halkın tümüne hastalığın belirtileri ve koruyucu önlemlerle ilgili bilginin ulaştırılmasında da gecikmeler yaşandı. Doğru bilgilendirme ve şeffaf çalışma, testin daha fazla yapılıp hasta bireyleri daha çok tespit ederek bulaşmasını en aza düşürme çok önemliydi.  Toplumun temel temizlik ve gıda malzemelerine ulaşımında da eşitliğin olmadığı, gelir seviyesi düşük milyonlarca insanın yaşadığı bir ülkedeyiz. Toplumun tümünün sağlığının söz konusu olduğu pandemik salgında cezaevlerindeki olumsuz koşullarda yaşayan, bulaşma riskinin arttığı binlerce insan için de halen tedbir alınmamış durumda" dedi.
 
'İl Sağlık Müdürlüğü randevu taleplerimize cevap vermiyor'
 
Mardin'de de bu virüse ilişkin hiçbir hastaneden net bir bilgi alamadıklarını dile getiren Şükran, bazı hastanelerin girişlerinde triyaj (hastanın aciliyetine göre öncelik sıralaması) düzenlemesinin yapıldığını söyledi. Gelinen noktada test sayısının özellikle sağlıkçılar olmak üzere yurttaşlar üzerinde artırılması gerektiğini vurgulayan Şükran, "Mardin özelinde maalesef ki SES ve Tabip Odası olarak genel durumla ilgili görüşmek için İl Sağlık Müdürlüğü’nden günlerdir talep ettiğimiz randevuya cevap gelmedi. Sağlık emekçilerinden bizlere iletilen bazı bilgiler var. Bazı hastanelerde poliklinik girişlerinde (Mardin Devlet Hastanesi) triyaj oluşturulduğu, iki ağız diş sağlığı merkezinde (Mardin ve Kızıltepe) acil durumlar dışında diğer işlemlerin ertelendiği bilgileri geliyor. Ancak bunun yanında maalesef olmaması gereken hastane içinde eğitim verme amaçlı kalabalık toplantıların yapıldığı bilgisi de geliyor. Kişisel koruyucu ekipmanların sağlık emekçilerinin hepsine verilmesi gerekirken bazı birimlerde eksikler olduğu gelen bilgiler arasında” dedi. 
 
‘İhraç edilenlerin iade edilmesi hayati önemde’ 
 
Sadece hastaneler değil aile sağlığı merkezleri, toplum sağlığı merkezleri, sosyal hizmet emekçilerine yani genel olarak tüm sağlık emekçilerine koruyucu malzeme temin edilmesi gerektiğini vurgulayan Şükran, “Hukuksuzca KHK'lerle ihraç edilen binlerce sağlık emekçisinin işe iade edilmesi burada hayati önem arz etmektedir. Artık gelinen aşamada yapılan test sayısının arttırılması özellikle de sağlıkçılara yapılması önemlidir” diye konuştu. 
 
‘Halk tedbirini almalı’ 
 
Son olarak yurttaşlara hijyen ve tedbirlere uyulması konusunda çağrı yapan Şükran şunları dile getirdi: “Sağlık meslek örgütlerinin önerilerini dikkate almalarını, SES, TTB, DSÖ ve ilgili branş derneklerinin bu konuda sık sık bilgilendirmeler yaptığını bunları dikkate almalarını tavsiye edebilirim. Yurttaşlara genel olarak koruyucu önlemlerden el temizliği gibi kişisel hijyene ve beslenmelerine dikkat etmeleri, yanı sıra böylesi dünyayı etkileyen pandemi gibi ciddi bir durumda her bir kişinin toplumun sağlığı üzerinde önemli derecede etkili olduğunun bilinciyle davranmaları, kendileri ve  toplum sağlığı için kalabalık alanlardan olabildiğince uzak durmaları, fiziksel mesafeye ve temasa dikkat etmeleri tavsiyesinde bulunabilirim."