‘Acil durumlar dışındaki diş tedavileri ertelenmeli’

  • 09:07 4 Nisan 2020
  • Sağlık
Rengin Azizoğlu-Medya Üren
 
DİYARBAKIR - Koronavirüs salgını süresince ağız ve diş sağlığı alanında çalışan sağlık emekçilerinin risk altında olduğunu söyleyen diş hekimi Arzu Özbek, “Acil tedavi gerektiren durumlar dışındaki diş tedavileri ertelenmelidir” dedi.
 
Koronavirüs (Covid-19) salgını tüm hızıyla yayılmaya devam ediyor. Hem dünyada hem Türkiye’de vaka sayılarının artmasına rağmen başta sağlık hizmeti olmak üzere birçok alanda ihmaller ve tedbirsizlikler sürüyor. Ülke genelinde çok sayıda hastane pandemi olarak ilan edilirken, kronik ve acil rahatsızlık yaşayan hastalar dışında hastaneye gidilmesi yurttaşlar açısından tehdit oluşturuyor. Diş hekimi Arzu Özbek, salgın sürecinde diş hekimlerine gitmenin sakıncalarına dikkat çekti, önerilerini paylaştı.
 
‘Hastanelerde malzeme sıkıntısı yaşanıyor’
 
Sağlık emekçilerinin koronavirüs salgınının ilk başladığı günden beri koruyucu ekipman konusunda sorun yaşadığına dikkat çeken Arzu, sağlık emekçilerinin mesaiye başlarken en basit koruyucu ekipman sağlayabilmek için saatlerce mücadele etmek zorunda kaldığını vurguladı. Arzu, “Bugün halen çok ciddi derecede koruyucu ekipman sorunu varken, bu sorunlar çözülmemişken topluma sağlık alanında eksikliklerin giderilmiş olduğu yansıtılmaktadır. Hastane çalışanları dinlenme sürelerinde ekstra çalışarak kendilerine koruyucu ekipman dikmeye çalışmaktadır. Üniversite hastanelerine malzeme alımı yapabilmek için bağış kampanyaları açılması da malzeme sıkıntısı olduğunu gözler önüne sermektedir” dedi.
 
‘Diş tedavileri ertelenmelidir’
 
Koronavirüsün damlacık yoluyla bulaşan bir virüs olduğunu hatırlayan Arzu, bulaşıcılığın en yüksek olduğu meslek grubunun ise diş hekimleri olduğunu kaydetti. Arzu, “Diş tedavilerinde aerosol oluşumu ve bu aerosolun havada kalma süresinin uzun olması bu riski ağız ve diş sağlığı alanında çalışan sağlık emekçileri için daha çok arttırmaktadır. Bu yüzden acil tedavi gerektiren durumlar dışındaki diş tedavileri ertelenmelidir. Acil tedavi gerektiren durumlarda, diş etinde, yüzde veya boyunda şişlik olmasında, diş çekimi sonrası durmayan kanamada, sürekliliği olan şiddetli diş ağrısında, travma sonrası dişlerin sallanmasında, kırılması ya da yerinden çıkması durumlarında diş hekimlerine başvurmak gerekir. Bu süreçte diş rahatsızlıkları olanların ağız hijyenlerine dikkat etmeleri, günde en az iki kere dişlerini fırçalamaları, gargara kullanmaları ve şekerden uzak lifli yiyeceklerle sağlıklı beslenmelidir” diye konuştu.