Koronavirüse karşı antikor testi pazartesi başlıyor

  • 13:19 10 Haziran 2020
  • Sağlık
ANKARA - Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, koronavirüse karşı bağışıklık oranlarını verecek antikor testlerinin pazartesi günü yapılmaya başlanacağını duyurdu
 
Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, koronavirüse (Covid-19) karşı bağışıklık oranlarını verecek antikor testlerinin pazartesi günü yapılmaya başlanacağını açıkladı. Tüm illerde 53 bin haneye yapılacak testler hakkında konuşan Seçil, “Sağlık personelimiz 81 ilde 153 bin kadar haneye giderek haneden bir kişiyi örnek seçecek. Kişiye PSR testi yapacak. Biraz da kan örneği alıp antikor bakılacak. Bu antikor da bize hastalık geçirip geçirmediğini, bağışıklık kazanıp kazanmadığını gösterecek ” dedi.
 
Haneler TÜİK tarafından belirlenecek
 
Hanelerin Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından belirleneceğini belirten Seçil,  yönteme ilişkin, "Kişiye bir kaç tane soru sorulup, ardından bizim PSR testi dediğimiz burundan kültür alıp, hasta olup olmadığı testi yapılacak. Biraz da kan örneği alıp antikor bakılacak. Bu antikorda bize hastalık geçirip geçirmediğini, bağışıklık kazanıp kazanmadığını gösterecek” ifadelerini kullandı. 
 
Veriler analiz edilecek
 
Yapılacak çalışma ile toplumda bağışıklığın kazanılıp kazanılmadığının araştırmasının gerçekleştirileceğini kaydeden Seçil, gelen sağlık çalışanlarına yardımcı olunmasını istedi. İsveç'in yaptığı çalışmayı hatırlatan bilim kurulu üyesi, yüzde 7'lik bir rakam bulunduğunu hatırlatarak 10-12 günlük süre içerisinde toplanacak verilerin analiz edileceğini söyledi. Seçil, test yapılan kişilere geri dönüş yapılacağı bilgisini verdi.
 
'Türkiye ikinci dalgayı yaşayabilir'
 
Öte yandan hafta sonu, sokaklarda yaşanan yoğunluğa dikkat çeken Seçil, salgının devam ettiğini vurguladı. Seçil, “Biz daha sıfır vaka görmedik. Sıfır vaka görme süremiz de önemli. Biz sıfır vaka görsek bile çevremizdeki ülkelerde de bitmedi. İran’ı biliyorsunuz yeni bir ikinci dalgaya geçti. Türkiye de bunu yaşayabilir. Önümüzdeki günlerde rakamlara bakılarak yeni açılacak yerler olacaktır ya da yeni normalde eklediğimiz yerler olacaktır. Mesafe, maske, ek hijyen, buna dikkat edersek yeni normal dönemde ikinci dalga yaşamayız. Hafta sonu inanılmazdı. Piknikler, sosyal mesafeler aşılmış, sanki eskiye dönülmüş gibiydi. Bunu yaparsak ikinci bir dalga yaşayabiliriz. Bizim için bu çok üzücü olabilir” diye konuştu.
 
‘Kısıtlamalara geri dönüş olabilir'
 
Seçil son olarak şunları söyledi:  "Kısıtlamaları kaldırdık; ama kısıtlamalara geri dönüşler olacaktır, ülke örnekleri var. Biraz daha sabretmemiz gerekiyor. Biraz daha rakamlar düşsün. Yazı, bu rakamları düşürerek yavaş yavaş atlatalım. Ekim-Kasım’da da virüsün mevsim itibarıyla kış aylarında artmasını beklediğimiz için ikinci dalgayı bekliyorduk biz. Ona gelmeden bu yeni normalde davranışlarımızı düzeltmezsek yeni dalgayla karşılaşma korkusu açıkçası var, dikkat etmek gerekiyor."