Diyadin Kaplıcaları ziyaretçilerin akınına uğruyor

  • 09:05 1 Ağustos 2020
  • Sağlık
AĞRI - Diyadin ilçesinde bulunan birçok hastalığa şifa kaynağı olduğu düşünülen kaplıcalar, içlerinden geçen Murat Nehri’yle ziyaretçilere görsel bir şölen sunuyor.
 
Ağrı kent merkezine 50 kilometre uzaklıkta yer alan Diyadin ilçesi, birçok bölgesinde bulunan kaplıcalarla yerli halkının en çok rağbet gösterdiği yerlerden biri. Birçok hastalığa şifa kaynağı olduğu düşünülen kaplıcalar, içlerinden geçen Murat Nehri’yle ziyaretçilere görsel bir şölen sunuyor.
 
Birçok hastalığa şifa
 
Kaplıcalar ilçe merkezine 5 kilometre mesafede bulunurken, birbirine mesafeli, geniş alanlara yayılan farklı noktada birçok kaynaktan oluşuyor. Murat Nehri de alanın içinden geçerek görsel bir zenginlik katıyor. 
 
Deniz seviyesinden bin 925 metre yükseklikteki kaplıcalar, termal suların bikarbonat, klorür, sülfat, kalsiyum, karbondioksit gazı içermesi ve toplam mineralizasyonun 1 gr/lt olması nedeniyle kimi hastalıklara iyi geldiği düşünülüyor. Kaplıcalardan, cilt hastalığı, romatizma, nöroloji, kadın hastalıkları, kemik ve kireçlenme, siyatik ve metabolizma bozukluğu gibi hastalıkların tedavisinde yararlanılıyor. 
 
Isınma sistemlerinde de kullanılıyor
 
72-78 derece sıcaklığında çıkan su, bölge halkının kurduğu işletmelerde 35-40 °C’ye kadar dinlendirildikten sonra havuzlara veriliyor. Kaplıca suları kurulan sistemlerle şehir merkezine kadar taşınarak ısıtma sisteminde de kullanılıyor. Komşu ülkelerden olan İran ve Nahçıvan’dan ziyaretlerin sık sık geldiği kaplıcalar bölge halkı içinde geçim kayağı oluşturtuyor.