Eyn Îsa’da solunum cihazı sorunu yaşanıyor

  • 09:02 13 Ağustos 2020
  • Sağlık
Dîcle Demhat
 
EYN-İSA - Kuzey ve Doğu Suriye’de koronavirüs salgını her geçen gün yayılırken, Eyn Îsa’da solunum cihazı bulma noktasında sorunlar yaşanıyor. Doktor Sena Osman Mustafa, sağlık örgütlerine dayanışma çağrısı yaptı. 
 
Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) pandemisi Kuzey ve Doğu Suriye’de de etkisini hissettirmeye başladı. Son dönemde virüs bölgede hızla yayılırken, Özerk Yönetim ise eldeki imkanlar ile önlemler almaya çalışıyor. Bölgede şimdiye kadar 171 kişide virüs tespit edildi ve 27 kişi virüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Özerk Yönetim her fırsatta halka tedbir almaları için uyarılarda bulunurken, virüs ile mücadele için de sağlık alanında ciddi adımlar atılıyor. 2 yıl önce Özerk Yönetim Sağlık Bakanlığı tarafından Fırat Bölgesine bağlı Eyn Îsa kentinde açılan Şehit Omer Elûş Hastanesi de 24 saat teyakkuzda bekleyerek halka hizmet sunuyor. Hastanede toplamda 90 doktor, hemşire ve sağlık personeli halka ücretsiz hizmet sunuyor. Yine kentte çok sayıda karantina merkezi de açıldı. Fakat hastane ve karantina merkezlerinde ciddi tıbbi ekipman sıkıntısı yaşanıyor. Solunum cihazlarına ihtiyaç duyulurken, bu konuda Dünya Sağlık Örgütü’nün de destek sunması çağrıları yapılıyor.  
 
Şehid Omer Elûş Hastanesi’nde doktor olan Sena Osman Mustafa, bölgede artan korona vakalarını ve buna karşı aldıkları tedbirleri ajansımıza değerlendirdi. 
 
‘Hastanemiz 24 saat halkın hizmetinde’
 
Sena, Türkiye’nin 9 Ekim 2019’da başlattığı saldırılardan önce Girê Sîpî Hastanesi’nde çalıştığını belirterek,  “Türkiye tarafından yapılan saldırılar gün geçtikçe artmaya başladığı için göç etmek zorunda kaldık. Hastane çalışanları olarak halkımıza hizmet etmek için, savaşta yaralanan halkımızın tedavisi için Eyn Îsa’da Şehit Omer Elûş Hastanesi’nde görev aldık. Hastanede kadın doğum, çocuk, ameliyathane, acil servis vb. bölümler açıldı. Tek amacımız halkımıza ilaç ve yaralarını sarmakta yardım edip, vatanımıza hizmet etmekti. Omer Elûş Hastanemiz 24 saat açıktır. Aynı zamanda Eyn Îsa’da bulunan Tilsemin Kampı’nda da hastanemize bağlı bir bölüm bulunuyor. Günlük olarak orda da doktorlar ve hemşireler devriyeli bir şekilde çalışıyorlar” bilgisini verdi. 
 
‘Zorlu koşullarda hizmet sunuyoruz’
 
Her gün Türkiye ve ona bağlı grupların saldırılarının olduğunu hatırlatan Sena, hastaneye çok sayıda yaralının geldiğini ve zorlu koşullarda hizmet sunduklarını dile getirdi. Sena, “Halkımız yerinden göç etmek zorunda kaldığı için hastane olarak onlara her türlü desteği sunmaya çalışıyoruz. Hastanemize en çok başvuran hastalar da çocuklar ve kampta yaşayan göçmen halkımızdır. Yaşam koşulları çok elverişli değil. Bundan kaynaklı da en çok grip, ishal, mide bulantısı ve kusma gibi şikayetlerden başvurular alıyoruz. Özerk Yönetim dışında hastane için ilaç almaya hiçbir örgüt ve kurumlar yardım etmiyor. Hastanemizde sadece bir eczane yer alıyor ve halkımızın ilaç ihtiyaçlarını oradan karşılamaktayız” dedi. 
 
‘Salgına karşı herkes tedbirini almalı’
 
Covid-19 salgınının yayılmasıyla beraber Mart ayında hastaneye bağlı yakın bir bölgede karantina merkezlerini açtıklarını söyleyen Sena, Eyn Îsa’da şimdiye kadar herhangi bir vakaya rastlamadıklarının bilgisini de paylaştı. Sena, Cizre Kantonu’ndan gelen 15 öğrencinin karantina merkezine alınarak tahlilleri ve günlük kontrollerinin yapıldığını ifade ederek,  “Karantina merkezimiz 5 odadan oluşup her oda da 3 yatak ve gerekli sağlık malzemeleri bulunuyor. Solunum cihazlarımız yok. Bu hafta içerisinde yeni solunum cihazlarımız gelecek. Birçok konu da zorlanmalar yaşıyoruz. Malzeme eksikliklerimiz var. Ama her şeye rağmen halkımızın tedavilerinde üzerimize düşeni yapmaktayız. Buradan bütün örgütlere sesleniyoruz; sağlık konusunda ve bu salgından halkımızı korumak için bize destek ve yardım etsinler. Halkımızdan da tek isteğimiz bu salgından kendilerini koruyup, temizliklerine ve mesafeye dikkat etmeleri” diye ekledi.