Kış soğukları gelmeden evimize giren şifa kaynağı kuşburnu

  • 09:03 20 Eylül 2020
  • Sağlık
Gül Güzel
 
HABER MERKEZİ - Kış soğukları gelmeden reçeli, marmelatı ve çayı ile soframıza misafir olmaya hazırlanan şifa kaynağı kuşburnu birçok hastalığın tedavisinde takviye olarak kullanılıyor. 
 
Sonbahar çok renkliliği ile kışa hazırlık mevsimi olma özelliğini taşır. Kışlık meyvelerin kurutulduğu, turşuların küplerde hazırlandığı, birçok reçelin kavanozlara doldurulduğu bir mevsimdir aynı zamanda. Böğürtlenlerin yerini artık kuşburnu meyvesine bıraktığı mevsimdir sonbahar. Kuşburnu bitkisi bir çok hastalığa şifa olduğu kadar, eşsiz tadıyla marmelat, komposto, çay ve reçel olarak da soframızdaki yerini alıyor.
 
Kuşburnu (Rosa canina)-(Şilan) gül çiçeğinin, yapraklarının hemen altındaki yuvarlak meyve kısmıdır. Batı Asya, Avrupa, Kuzey Afrika’da yetişen, içi tüylü olup, birçok tohum çekirdeği vardır. Bu meyveler sonbaharda olgunlaşır. Kurutulmuş kuşburnu meyveleri ve tohumlar ilaç yapımı ve daha farklı şekillerde de kullanılır. Kuşburnunun çiçekleri tıbbi ilaç, parfüm, gülsuyu vb. şekillerde kullanılırken, yemişleri ise özellikle bağışıklık sisteminin güçlenmesi için bitkisel çaylar başta olmak üzere, marmelat ve reçel yapımında kullanılıyor. Doğru demlendiğinde ve kararında tüketildiğinde kuşburnunun birçok faydası bulunmakta. 
 
Hangi hastalıklara iyi gelir 
 
Kuşburnu içerisindeki organik bileşikler ve antioksidan bileşenler, vücudunuzdaki LDL (kötü) kolesterolü azaltır. Böylece kardiyovasküler sisteminizdeki yükü de azaltır. Ayrıca felç geçirme veya kalp krizi geçirme durumunu da asgariye indirir.
 
Eklem iltihabını hafifletir
 
Kuşburnu özü, eklem iltihabını hafiflettiği ve eklem hasarını önlediğine inanılan polifenoller ve antosiyaninler içerir. Ayrıca antioksidan özelliklere sahip olan C vitamini bakımından da zengindir. Antioksidanlar, hücrelerinizde üretilen ve doku hasarına veya hastalığına neden olabilecek zararlı molekülleri (serbest radikalleri) geçersiz kılan maddelerdir. Diğer bir işlevi ise, kıkırdak parçalayan spesifik enzimlerin üretimini azaltabileceğini yapılan deneyimlerde göstermiştir.
 
Bağışıklığı güçlendirir
 
Kuşburnu, bağışıklık sistemini güçlendiren en iyi bileşenlerden biri olan zengin bir C vitamini miktarına sahiptir. C vitamini, beyaz kan hücrelerini uyarır ve ayrıca astımın önlenmesi ve solunum sisteminin genel sağlığı için gereklidir. Kuşburnunda bulunan yüksek C vitamini sayesinde soğuk algınlığı ve grip gibi solunum yolları hastalıklarından korunabilirsiniz.
 
Kansere karşı koruma
 
Kuşburnunun antioksidan özellikleri kanserli hücrelerin oluşumunu engellediği gibi var olan zararlı hücrelerin yayılıp çoğalmasını da engeller.
 
Diyabet kontrolü
 
Kuşburnunun, şeker hastalığından muzdarip insanlar için çok önemli olan vücudun kan şekeri seviyesini kesin olarak düzenlediği gösterilmiştir. Vücutta insülin ve glikoz dengesini koruyarak, kan şekerinin ölümcül olabilecek ani düşmeleri veya çıkmalarını önleyebilir.
 
Cilt bakımı
 
Kuşburnunun büzücü etkisi cildi elastik tutar, bu yüzden kırışıklıklarla mücadele eder. Kusurları kolayca giderir, yanıkları ve izleri iyileştirir, cildin daha genç ve canlı görünmesini sağlar.
 
İltihap tedavisi
 
Düzenli olarak kuşburnu alımı, karaciğer tarafından üretilen ve iltihaplanmadaki artışla birlikte konsantrasyonda artış gösteren bir madde olan C-reaktif protein seviyelerini azaltabilir. Ayrıca, kuşburnunun antienflamatuar özellikleri de kıkırdak erozyonunun önlenmesine yardımcı olur.
Kemik sağlığını geliştirir
 
C vitamininin en önemli rollerinden biri, kolajen üretimindeki önemli rolüdür. Kolajen, kuşburnunda bulunan diğer önemli minerallerle birlikte, kemik mineral yoğunluğunu koruyarak yaşlanmaya bağlı osteoporozun önlenmesine yardımcı olabilir.
 
Artrit
 
Bazı çalışmalar kuşburnunun osteoartrit (aşınma ve yıpranma artriti) ve romatoid artrit (otoimmün bir artrit şekli) semptomlarının tedavisine yardımcı olabileceğini göstermiştir.
 
Kabızlık çekiyorsanız…
 
Birçok hastalığa fayda sağlayan kuşburnunun içeriğindeki pektin, laktasif etkiye sahiptir. Yani bağırsakların fazla çalışmasından ötürü ortaya çıkacak ishal benzeri etki yaratır. Böylece düzenli tüketildiğinde kabızlığı gideriyor ve sindirimi kolaylaştırıyor. Bağırsak parazitlerini düşürür.
 
Kuşburnu çayı
 
İyi bir kuşburnu çayı hazırlamak için yarım litre kaynamış su içine iki yemek kaşığı kurutulmuş ve ezilmiş kuşburnu atmanız yeterli olacaktır. Ateşin üzerinden alıp 10 dakika sonra keyifle içebilirsiniz. Farklı tatlar elde etmek için bir çay kaşığı kuru nane veya benzeri baharat ekleyebilirsiniz.
 
Ancak kuşburnu çayı hazırlanırken dikkat edilmesi gereken nokta kuşburnu meyvesinin çok uzun süre yüksek ısıya maruz bırakılmaması. Çünkü yüksek ısıda kuşburnunun içindeki vitaminler kaybolur ve besin değeri azalır.
 
Diğer bir husus da alüminyum tencere kullanılmamasıdır. Alüminyum ile temas eden kuşburnu bünyesindeki C vitaminini kaybedebilir ve ayrıca bu şekilde hazırlanan kuşburnu çayının rengi de istenildiği gibi olmayabilir.
 
Kuşburnu çayını sade içebileceğiniz gibi bal ya da şeker ile tatlandırarak ya da tarçın, karanfil veya elma ile birlikte bir kış çayı hazırlayarak da tüketebilirsiniz.
 
Azı karar çoğu zarar
 
Kuşburnunun yoğun olarak kullanımında bulantı, kusma, baş ağrısı, mide ekşimesi ve uykusuzluk gibi bir takım yan etkileri de tespit edilmiştir. Onun için Kuşburnu aşırı şekilde tüketilmemeli ve kronik hastaların doktora danışarak tüketmesi gerekmektedir.