Uzmanlar uyarıyor: Ağız sağlığınıza dikkat edin

  • 09:05 4 Kasım 2020
  • Sağlık
HABER MERKEZİ - Ağız sağlığının vücuttaki organlarına etkisine dikkat çeken uzmanlar, bakterilerin giriş kapısı olan ağız sağlığının önemini vurguluyor. 
 
Uzmanlar ağız sağlığının vücuttaki tüm organları ilgilendirdiğine dikkat çekiyor bunun nedenini ise ağzın hastalıklara neden olan bakterilere açılan en önemli giriş kapısı olmasına bağlıyor. Diş hekimi Pertev Kökdemir, “Diş eti iltihabı veya derin çürükleri olan kişilerde bu bakterilerin kana karışması ve organlarımıza hızla ulaşması çok kolay olacaktır. Bu nedenle sağlıklı bir beden, sağlıklı bir ağızdan geçer" diyor. 
 
Ağız bakterileri kalbi etkiler mi?
 
Araştırmalara göre dişeti hastalığı olan kişilerin sağlıklı diş etlerine sahip olanlara göre daha fazla kalp hastalığı olduğu belirtiliyor. Pertev, bunun için vücudun genel sağlığına dikkat edildiği gibi ağız sağlığına da dikkat edilmesi gerekliliği üzerinde duruyor.  
 
Diyabet ve ağız sağlığı
 
Vücudun enfeksiyona karşı direncini azaltan bir diğer durum ise diyabet. Yüksek kan şekeri ve diş eti hastalığına yakalanma riskini arttıran diyabete ilişkin Pertev şunları dile getiriyor: Dahası, diş eti hastalığı kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutmayı zorlaştırabilir. Kan şekeri seviyelerini olabildiğince normale yakın tutarak diş etlerinizi koruyun. Her yemekten sonra fırçalayın, diş ipi kullanın ve günlük antiseptik gargara ile durulayın. Yılda en az iki kez diş hekiminize görünün.”
 
Tükürük ve dişler
 
Tükürüğün diş ve diş etlerini çürüklere ve diş eti iltihabına neden olan bakterilerden korumaya yardımcı olduğuna dikkat çeken Pertev, “Sürekli kuru bir ağız, diş çürümesine ve diş eti hastalığına daha duyarlıdır.  Eğer ağız kuruluğunuz varsa sakız çiğneyebilir veya eczaneden alacağınız yapay tükürük takviyelerini kullanabilirsiniz” diye belirtiyor.
 
Stres ve diş sıkma
 
Stresin, ağız sağlığı sorunları için daha yüksek risk altında olabileceği belirtiliyor. Stres altındaki insanların diş etlerine ve vücuda zarar veren yüksek düzeyde kortizol hormonu ürettiğini kaydeden Pertev, ayrıca kötü ağız bakımına da yol açtığını söylüyor. Pertev, “İnsanların yüzde 50’den fazlası stresli olduklarında düzenli olarak dişlerini fırçalamıyor veya diş ipi kullanmıyor. Stresle ilgili diğer alışkanlıklar arasında sigara içmek, alkol almak, dişleri sıkmak ve gıcırdatmak (bruksizm) bulunur” diyor.