Dr. Gönül Solmaz’dan kanser hastalarını umutlandıran çalışma

  • 09:28 6 Kasım 2017
  • Sağlık

SAMSUN- Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Biyoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Gönül Solmaz tarafından başlatılan kanser araştırması, olumlu sonuç verdi. Yaptığı çalışma hakkında bilgi veren Gönül Solmaz, devam eden araştırmasının kanser hastalarının kemoterapi sırasında sağlam hücrelerinin ölmesini yüzde 78 oranında engelleyecek bir çalışma olduğunu söyledi.  

Samsun'da, babası Savaş Solmaz'ı 2006 yılında kanser nedeniyle kaybeden OMÜ Biyoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Moleküler Biyolog Dr. Solmaz, babasını kaybetmesinin ardından, kemoterapi sırasında sağlam hücrelerin ölmesini yüzde 78 oranında engelleyecek bir araştırma yaptı. Araştırmalarını 400 denek üzerinde yaptığını belirten Dr. Gönül, "Kanser hastalarının kemoterapi alırken, aldıkları ilaçlar, kanserli hücrelerin yanı sıra sağlam hücreleri de öldürüyor. Uzun süredir yaptığımız çalışmalar sonrasında 'Coenzyme Q' denilen bir organik bileşik sayesinde sağlam hücrelerdeki tahribatı minimize etmeyi başardık" dedi.
 
Organik bileşik olan 'Coenzyme Q' maddesinin kozmetik ürünlerle birçok sağlık ürününün yapımında kullanıldığını söyleyen Gönül, araştırmasıyla ilgili şu bilgileri verdi:
 
“Her kemoterapi tedavisinde yüzlerce belki de milyonlarca sağlam hücre ölüyor. Bu da hastalığın  artmasına ve hastanın yaşam ömrünün kısalmasına neden oluyor. Eğer sağlam hücreler, sağlıklı kalabilse belki de hastalık daha hızlı tedavi edilebilecek. Biz de önce sağlam hücrelerin tahribat görmemesi üzerinde bir çalışma yapmaya karar verdik. Bu anlamda sayısız deneyler, yaptım ve bunun olabilirliğini ispatladım; ancak halen daha 'Coenzyme Q' ve diğer antioksidan özellik gösteren maddelerin kombinasyonları üzeride çalışmaya devam ediyoruz."