Şerife’nin topladığı bitkilerde ‘tanrıça kültürü’ gizli

  • 09:26 9 Kasım 2017
  • Sağlık

 

Zeynep Turgut
 
VAN - Başkale'de yaşayan Şerife Mete, birçok hastalığı doğadan topladığı otlar ile tedavi ediyor. Şerife, Kürdistan coğrafyasında bulunan otların hastalıklara şifa olduğunu ve bolca tüketilmesi gerektiğini ifade ediyor.
 
Bereketli Kürdistan coğrafyasında bulunan otlar birçok hastalığa derman oluyor. Van'ın Başkale ilçesinde yaşayan Şerife Mete, 20 yıldır topladığı otlardan ilaç elde ediyor. Neolitik dönem tanrıçalarına has bir bilgelikle otları toplayan ve hastalıklara derman olan Şerife, ilçe sakinleri tarafından hekim olarak görülüyor. 
 
Bitkileri hastalık tedavisinde kullanıyor
 
Kürdistan coğrafyasında bulunan dağlarda bin bir çeşit bitkinin yetiştiğini söyleyen Şerife, söze şöyle başlıyor: "Yüzyıllardır Kürt kadını yayla ve ovalarda yetişen otları tüketerek sağlığını korudu. Zaten kadının doğasında da üretmek var ve her ot aslında bir ilaçtır. Fakat günümüzde çok çeşitli hastalıklar ortaya çıktı. Tıpta da bu hastalıklara tedavi yöntemi bulunamıyor. Tıpta kullanılan ilaçlar doğallıktan uzak daha çok kimyasal içeriyor. Bu da hastalıklara çözüm olamıyor. Ama annelerimiz bugüne kadar kendi doğal yöntemleri ile doğadan aldıkları bitkiler ile ilaç yaptı ve bizleri de böyle eğitti. 20 yıldır annemden öğrendiğim yöntemler ile hastalıkları tedavi ediyorum. Kendi tedavim için de bu bitkilerden yararlanıyorum."    
 
'Topladığım bitkileri yemeklere de koyuyorum'
 
Bahar ve yaz aylarında yaylalara çıkarak bitki topladığını kaydeden Şerife, bitkileri güneşte kuruttuğunu belirtiyor. Şerife kuruyan bitkileri daha sonra kavanozlarda biriktirdiğini söyleyerek, kimi zaman bunları yemeğine de kattığını ifade ediyor. Şerife, "Mahallede birinin bir hastalığı olduğunda ilk bana başvuruyor. Gûla bawijan dediğimiz bitkiyi birçok hastalığın tedavisinde kullanıyorum. Bu bitki şeker, tansiyon ve regl düzensizliğine oldukça iyi geliyor. Kürdistan toprakları bereketini bizlere sunuyor. Birçok hastalık burada yetişen doğal bitkiler ile tedavi edilebilir aslında. Ama maalesef kendi topraklarımızda bulunan birçok şeyden habersiziz" şeklinde konuşuyor.  
 
'Her hastalığın tedavisi doğada bulunuyor'
 
Şerife topladığı bitkileri ve faydalarını şöyle sıralıyor: "Siyah fasulye var ve ciğeri temizliyor. Qar dediğimiz bir bitki var; sadece Kürdistan'da yetişen bir bitkidir. Bu bitki de mantar hastalığı için kullanılıyor. Hevîzana zirav bitkisinin de karaciğere oldukça faydası var. Göz hastalığı için de kullandığım özel bir karışım var. Otları ufaltarak karıştırıyorum. Bunu göze sürdüğünüzde her türlü zararlı mikrobun gözde birikmesini engelliyor. Gözün de daha iyi görmesini sağlıyor. Aslında her hastalığın tedavisi doğada bulunuyor. Biz yeter ki doğadan uzaklaşmayalım."