Kadın sağlığına alternatif bakış: Farkındalık eğitimleri

  • 09:02 7 Ocak 2018
  • Sağlık

 

 
Medine Mamedoğlu
 
MARDİN - Kayyım atandıktan sonra kadın ve sağlık üzerine çalışmalar yürüttüğü Kızıltepe Belediyesi'nden ayrılan sağlık çalışanı Felek Fidan,  kadınlara,  kadın sağlığı ile ilgili alternatif farkındalık eğitimleri vermeye hazırlanıyor. 
 
Mardin Kızıltepe Belediyesi'ne bağlı Ubeydullah Eren Sağlık Yaşam Merkezi'nde kadın ve sağlık çalışmaları yürüten ancak belediyeye kayyım atanmasının ardından işinden ayrılan Felek Fidan,  her şeye rağmen geri adım atmadı. Çalışmalarına ilçe genelinde vereceği sağlık eğitimleriyle devam etmeye hazırlanan Felek, yeniden kadınlarla bir araya gelecek. Aile Sağlığı Vakfı'ndan aldığı eğitim ve destekle yeniden kadınlarla bir araya gelmeye hazırlanan Felek, günümüzde kapitalist sistemin ticarete dönüştürdüğü sağlık hizmetine erişimde farkındalık yaratmayı amaçlıyor. 
 
‘Genel toplumsal sorunlara ışık tutacak’
 
Kadınlara KSEP (Kadın Sağlığı Eğitim Programı) kapsamında eğitimler vermeye hazırlanan Felek,13 modülden oluşan 12-20 kişilik kapalı gruplarla kadınlarla bir araya gelecek. Vereceği eğitimin amacını ve içeriğini anlatan Felek, "Eğitimdeki amacım tabi ki tekrar kadınlarla bir araya gelmek. Ben Kızıltepe Belediyesi Ubeydullah Eren sağlık yaşam alanında kadın ve sağlık üzerine çalışmalar yapıyordum. Orada yüzlerce kadına ulaştık yüzlerce kadının sağlık ihtiyacını karşıladık. Kadınlarla o anlamda birbirimize bir şeyler katmaya çalıştık. Şuan işten ayrılmış biri olarak kadınlarla 'nasıl yeniden bir araya gelebilirim' üzerine yoğunlaşarak daha önce de Türkiye Aile Sağlığı Vakfı'ndan aldığım eğitimi de düşünerekten böyle bir çalışmayı ortaya çıkardım. Bu çalışma ile kadınlara kadın sağlığı, kadının cinsel ve karşı cinsle iletişimi üzerine bir eğitim vereceğiz. Toplumda yaşanan sıkıntılar aile içi şiddet, ensest ilişkiler, kadınların yaşadığı taciz, tecavüz erkek egemen zihniyetin dayattığı baskıları düşündüğümüz zaman genel toplumsal sorunlarımız üzerine de bir ışık tutacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı. 
 
Kadınlar sağlık hizmetine erişimde sıkıntı yaşıyor
 
Özellikle bölgede kadınların sağlık hizmetlerinden faydalanma konusunda sıkıntılar yaşadığına tanıklık ettiğini söyleyen Felek, yüksek ücretlerle dönen sağlık sektörüne karşı kişinin kendine yetebilirliğini göstermek istediklerini dile getirerek, bir kadının hastaneye gitmeden ve çok para ödemeden de hastalık ile mücadele edebileceğini ifade etti. Felek, "Sağlık sorunlarının sadece hastane, doktor ve ilaçlar ile çözüleceğinin yanı sıra psikolojik boyutunun da çok önemli olduğunu düşünüyoruz.  Bu doğrultuda toplumsal cinsiyet eşitliği ilkesinde kadınlara eğitim ve bilinç aşılama üzerine bir kadın programı, kadın sağlığı eğitimi programı planlamayı düşünüyorum" diye konuştu.
 
Her modül 90 dakika sürecek
 
Felek, modüller içerisindeki konuları ise şu şekilde özetledi: "Bu kadın sağlığı eğitimi programı ile kadınların günlük hayata uyguladıkları riskli davranışların yerine daha uygun sağlık davranışları kazandırmayı amaçlıyoruz. Planlanan çalışma şeklinden bahsedecek olursak; KSEP 13 modülden oluşuyor ve her modül 90 dakika içerisinde hafta da bir kere uygulanacak şekilde yapılıyor. KSEP çalışması görsel materyallerle soru cevap şeklinde uygulanacak. Bunun içeriğinde de üreme organları ve işlemleri, temizlik, beslenme, güvenli annelik, genel sağlığı koruyucu davranışlar, halklar iletişim, çocuklar ve ergenler konuları yer alacak."