Kalp krizinde kadınlar, erkekler ile aynı tedaviyi görmüyor!

  • 11:59 8 Ocak 2018
  • Sağlık

 

HABER MERKEZİ - İngiliz ve İsveçli bilim insanlarının yaptığı bir araştırmaya göre kalp krizi geçiren kadınların erkeklerle aynı tedaviyi görmediğini, bu yüzden kalp krizinden yaşamını yitiren kadınların sayısının erkeklere oranla daha fazla olduğunu ortaya çıktı. 
 
İngiltere'deki Leeds Üniversitesi ve İsveç'teki Karolinska Enstitüsü'ndeki bilim insanları,  ortaklaşa yaptığı araştırmada, kalp krizi geçiren kadınların ve erkeklerin aynı tedaviyi görmediğini ortaya koydu. BBC Türkçe'de yer alan haberde, araştırmalarda çıkan sonuca göre, aynı tedavinin görülmemesinden dolayı kadınlarda ölüm oranının daha yüksek olduğu belirlendi. 
 
Kadın ve erkeğe aynı tedavi uygulanmıyor
 
Araştırmaya göre, baypas ve stent gibi damar tıkanıklığına karşı önerilen tedavileri gören kadınların oranı erkeklere kıyasla yüzde 34'ten daha az. İkinci bir kalp krizini önlemeye yardımcı kolestrol ilaçları tedavisi gören kadınların sayısı da erkeklere kıyasla yüzde 24, kan pıhtılaşmasını önlemeye yarayan aspirin tedavisi gören kadınların sayısı da yüzde 16'dan daha az.
 
Yönetmelikler ise her üç tedavinin de hem kadınlara hem erkeklere uygulanmasını öngörüyor. Veriler, kadınların önerilen tüm tedavileri görmesi durumunda ölüm oranındaki farkın da kadın ve erkekler arsında daha az olacağını ortaya koyuyor. İngiltere'de yılda yaklaşık 124 bin erkek, 70 kadın hasta kalp krizi şikâyetinden hastaneye kaldırılıyor.
 
Kalp krizi daha geniş bir nüfusu etkiliyor
 
İngiltere Kalp Vakfı verilerle ilgili "Kalp krizleri genellikle erkek sağlığıyla ilgili bir sorun olarak görülüyor ama kalp krizinden ölen kadınların sayısı meme kanserinden ölen kadınların sayısından daha çok" dedi. Leeds Üniversitesi'nden Profesör Chris Gale bunun sebebini şöyle açıklıyor:
 
"Halk arasında ve sağlık çalışanları arasında kalp krizi geçiren hastalarla ilgili yanlış bir algı var. Kalp krizi geçiren bir hastayı düşündüğümüzde aklımıza genellikle diyabet hastası, sigara içen orta yaşlı kilolu bir erkek geliyor. Ama bu genelleme doğru değil, kalp krizi kadınlar dâhil daha geniş bir nüfusu etkiliyor."
 
Chris, kadınlara ilk tedavilerinde erkeklerle aynı teşhisler konulmadığını bunun da yanlış tanı konulma riskini yüzde 50 oranında arttırdığına dikkat çekerek, "Bu da tüm tedavi sürecini etkiliyor. Doğru tedavi için en erken fırsatı kaçırırsanız, ikinci teşhis fırsatını da kaçırma ihtimaliniz yüksek oluyor, bu da sonunda ölüm oranının artmasına neden oluyor" diyor. 
 
İsveç kalp krizine bağlı ölüm oranı en az olan ülke
 
Araştırma ayrıca kadınların diyabet, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklar da yaşadığını, ancak bunun ölüm oranlarında kadın erkek arasındaki farka yansımadığını belirtiyor. Chris, İsveç'in kalp krizine bağlı ölüm oranlarının en düşük olduğu ülkeler arasında yer almasına rağmen kadın ile erkekler arasındaki tedavi farkları olduğunu söylüyor.
 
İngiltere Kalp Vakfı'ndan Profesör Jeremy Pearson ise, araştırma sonuçlarının kaygı verici olduğunu ifade ederek, daha çok kadının önerilen tedavileri görmesi gerektiği uyarısında bulunuyor.