Yumurtalık kanserinin belirtileri nelerdir?

  • 16:22 13 Ocak 2018
  • Sağlık
HABER MERKEZİ - Dünya genelinde kanser hastalığı nedeniyle çok sayıda insan yaşamını yitirmeye devam ediyor. Son süreçte özellikle 'Yumurtalık Kanseri' olarak karşımıza çıkan hastalığın belirtilerinin ilk aşamada fark edilmesi sağlığınızı yeniden kazanmanıza yardımcı olacaktır. 
 
Kanser, dünya genelinde önde gelen ölüm nedenlerinden biri arasında bulunurken Kanada'daki ölümlerin yüzde 30'u kanser sebebiyle yaşanıyor. Kanadalı ve Amerikan Kanser Dostları'na göre 2016 yılında, Kanada'da 2 bin 800 kişiye yumurtalık kanseri teşhisi konuldu. Bin 750 kişi ise kanser sebebiyle yaşamını yitirdi. Aynı yıl Amerika'da 22 bin 280 kişiye yumurtalık kanseri teşhisi konulurken 14 bin 240 kişinin bu hastalığı yenemediği açıklandı.
 
Erken teşhisin önemi
 
Yumurtalık kanseri, yumurtalık hücreleri malign hale gelen tümörler geliştiğinde oluşur. Bu kanser türü, semptomların algılanamaması ve tarama ile tespit edilememesi nedeniyle 'sessiz katil' olarak tanımlanıyor. Postmenopozal kadınlarda yaygın olmasına rağmen, giderek artan vakada kadınların 30-40 yaşlarında ve hatta daha erken yaşlarda da görülebiliyor. İngiltere'de yapılan araştırmalar, kanserin erken teşhisinin hayatta kalma şansını önemli ölçüde artırabildiğini bu nedenle düzenli check-in yapmaya dikkat edilmesi gerektiğini gözler önüne serdi.
 
Tümör karında şişlik olarak görülebiliyor
 
Özellik son yıllarda sinsice ilerleyen bir kanseri türü olan yumurtalık kanserinin belirtilerinin neler olduğunun bilinmesinde fayda var. Yumurtalık kanserinde kimsenin kesin olarak güvenebileceği bir test bulunmuyor. Smear testleri, malign kistleri almamakta ve hatta CA125 kan testleri bile genellikle yanlış negatifler veriyor. Bir diğer konu da semptomların birçoğunun IBS (irritabl bağırsak sendromu) gibi diğer hastalıklarla karıştırılması ve evre 3'e varıncaya kadar erken evre tümör saptanamamasının karın ve pelvik bölgede şişlik olarak görülebiliyor. 
 
Ancak yeni araştırmalar, erken evre yumurtalık kanseri belirtileri ve semptomları olduğunu gösteriyor. Her kadının iyi bir gözlemci olması ve kırmızı bayrak sallamaları gereken durumları iyi analiz etmesi gerekiyor. Genel yumurtalık kanseri belirtiler şu şekilde: 
 
* Kalıcı şişkinlik
 
Daha önce hiç yaşamadığınız kadar sürekli (genellikle üç haftadan daha uzun süren) şişkin hissetmeniz kanserli tümörlerin arttığına dair bir işaret olabilir.
 
* Aşağı karın ve pelvik kaslarının şiddetli ağrıması
 
Regl zamanında ağrıyan bölgelerinizi düşünün. (Alt karnınız, pelvik bölge, belki beliniz ve sırtınızdaki ağrılar) regl sırasında ağrı normal olmakla birlikte bu dönem bittikten sonra uzun süren kalıcı ağrı (yine üç hafta veya daha fazla) yumurtalık kanseri belirtisi olabilir. Bu, ağrılara menopoza girmek üzere olan kadınların özellikle dikkat etmesi gerekiyor.
 
* İştahsızlık- Çabuk doyma
 
İştahınızda üç haftadan daha uzun bir sürede önemli bir azalma olduğunu fark ederseniz, doktorunuzla konuşun. Mide, bağırsak hastalıklarıyla ilgili olabileceği yumurtalık kanseri belirtisi de olabilir.
 
* Sık idrara çıkma
 
Sıvı tüketmenizde bir artış olmamasına rağmen sürekli tuvalete koşuyorsanız dikkat! Yumurtalık kanserinin ilk aşamalarına sahip olabilirsiniz.
 
Bu belirtilerin tümü sadece gastrointestinal sistemle ilgili sorunlar olabilir. Herhangi biriyle karşılaşırsanız ve üç hafta veya daha fazla bir süre boyunca devam ederse yumurtalık kanseri hakkında konuşmak için doktorunuzdan randevu almanız gerekiyor.