Sinüzite karşı alınması gereken tedbirler

  • 10:25 17 Ocak 2018
  • Sağlık

 

 
 
HABER MERKEZİ - Kış aylarında en fazla karşılaşılan sinüzit rahatsızlığına karşı 10 günü aşması durumunda zaman kaybetmeden doktora gidilmesi gerekiyor.
 
Kış ayları ile birlikte birçok hastalık baş göstermeye başladı. Bu hastalıklara karşı nasıl bir tedbir alınması ve hastalıklara yol açan nedenleri bilmekte fayda var. Bu hastalıkların başında da sinüzit geliyor.
 
Sinüzit
 
Kış aylarında sık görülen sinüzit hastalığı, baş ağrısı, burun tıkanıklığı, öksürük, burun ve geniz akıntısı gibi rahatsızlıklara yol açıyor. Yüz ve kafa kemiklerinin içerisinde yer alan içi havalı boşluklar olan sinüsler, salgıladıkları salgıyla bütün üst solunum yollarını temizliyor. İnsan kafasında; üst çene kemiğinde karşılıklı iki büyük yanak sinüsü, alın kemiği içerisinde iki büyük alın sinüsü, gözlerin arasına yerleşmiş etmoid sinüsler ve kafa tabanında yerleşmiş derin bir sinüs bulunur. Bahsedilen bu sinüslerden herhangi birinin iltihaplanma haline ise sinüzite neden olur.
 
10 güne kadar geçmezse dikkat!
 
Nezle, grip gibi durumlar 10 güne kadar geçmezse aslında bir akut sinüzit belirtisi olabilir. Uzun süren belirtiler ise kronikleşmiş sinüziti akla getirmektedir. Burun tıkanıklığı, sarı, yeşil veya kanlı burun akıntısı, göz çevresinde ve yanaklarda ağrı, kafada basınç hissi, öne eğilirken artan yüz ağrısı durumunda sinüzit olma ihtimali yüksektir. Akut sinüzitlerde uygun tedavi yapılmazsa kronik sinüzite, enfeksiyonun beyin zarlarına ulaşmasıyla menenjite, iltihabi durum göze ulaştığında görme problemlerine, göz hareket bozukluklarına ve özellikle çocuklarda ortaya çıkan orta kulak iltihabına neden olabilmektedir. Kış aylarında özellikle Kasım ayından Nisan ayına kadar, sık belirti veren bir hastalıktır. Baş bölgesinde ve göz çevresinde yoğun ağrılara neden olur. Sinüzit, çoğu zaman başka hastalıklar ile karıştırılır.
 
Akut sinüzit ise, sarı veya yeşil renkte burun akıntısı, göz çevresinde ve yanak bölgesinde ağrılar, öne eğilirken aşırı basınç hissi ve ağız kokusu, akut sinüzitin belirtileri arasında yer alır. Bazı durumlarda kuru öksürükte görülebilmektedir. Kronik sinüzit; koku duyusunda azalma, gece öksürükleri, katı burun akıntısı ve genizde akıntı gözlemlenir. Çocuklarda ise ateşlenme ve bulantılara neden olur. Ancak kronik sinüzit 3 aydan daha uzun devam eder.
 
Sinüzitin nedenleri
 
Sinüzitin en sık görülen nedeni, burun kanallarındaki eğriliklerdir. Nefes almayı zorlaştıran burun kemiğindeki eğrilik, zamanla bu bölgede tıkanmaya yol açarak, sinüzit ağrılarının başlamasına neden olur. Kış aylarında saçlar ıslak vaziyette dışarı çıkmak, kaloriferli evlerde sık yaşanan ağız kuruması, klima ve aşırı rüzgârlı havada uzun süre kalmak gibi nedenler, sinüzit oluşumunu hızlandırmaktadır. Sigara ve alkol kullanan kişilerde sinüzit daha sık rastlanır.
 
Tedavi yöntemleri
 
Akut Sinüzit tedavisinde, sinüslere yönelik antibiyotikler kullanılır. Fakat kronikleşmiş sinüzitte ilk olarak ilaçlı tedavi başlasa da genellikle ameliyat gerekecektir. Fakat sinüzit ameliyatından sonra, nazal alerji mevcutsa ve ilaç tedavisine devam edilmezse, sinüzit tekrarlayabilir. Sinüzit hastalığı, hayatı olumsuz etkilediği için, dikkat etmek gerekir. Sık yaşanan baş ağrıları, öksürük nöbetleri zamanla artarak devam eder. Kronik sinüzitte; baş bölgesinde ağırlık, ses tonunda değişiklikler gözlemlenir.
 
Korunmak için:
 
* Kimyasal içeren kokular ve sigara dumanı, sinüzit ağrılarını şiddetlendirir. Kronik sinüzit hastalarının böyle ortamlardan uzak durması gerekir.
 
* Kalorifer peteklerinin üzerine su dolu kaplar koymak, nefes almayı kolaylaştıracak, sinüzit ağrılarını minimuma indirecektir.
 
* Rüzgârlı havalarda dışarı çıkmaktan kaçınmak veya baş bölgesini sararak, rüzgârdan korumak gerekir.
 
* Bol su içmek, mukozanın sulanmasını ve rahatlamasını sağlar
 
Sinüzit Bitkisel Tedavi
 
Papatya Kürü:
 
Bir kaba yarım litre kadar su konulup, kaynatılır. Kaynamakta olan suyun içine 3 çorba kaşığı kurutulmuş kır papatyası atılır. Daha sonra başınızı havlu veya bir bez ile örterek, bu suyun buğusuna durun. Burnunuzdan nefes alıp verin. Bu uygulamayı 5 dakika uygulayın. 5 dakika tamamlandıktan sonra yarım saat ara verip tekrar beş dakika aynı şekilde başınızı havlu ile örterek uygulayın. 
 
Ertesi gün aynı şekilde 5 dakika uygulayıp yarım saat ara verin ve tekrar 5 dakika uygulayın. Akıntının gelmeye başladığı gün 3 gün ara verin. Papatya kürünün, Sinüzit tamamen kuruyana kadar uygulanması gerekir. Papatya kürü uygulamasının yarım bırakılması halinde sinüzit tekrar edebilir.