'Öldü' denilen bebeğinin cenazesi verilmeyen Fatma: Bebeğime ne oldu?

  • 09:01 22 Şubat 2018
  • Sağlık

 

Filiz Zeyrek 
 
ADANA - 1980-1990 yılları arasında gerçekleşen doğumlarda bebeklerin ailelerine "öldüğü" söylenerek çalınması iddialarıyla gündeme gelen Adana Meydan Doğumevi Hastanesi'nde 1985 yılında dünyaya getirdiği bebeğinin "öldüğü" söyleyen Fatma Altunufağı, olayı öğürendiğinden bu yana travma yaşıyor. Bebeğinin akıbetini öğrenmek isteyen Fatma, "Bu nasıl sağlık sistemi" diye isyan ediyor. 
 
Adana Meydan Doğumevi Hastanesi'nde 1980-1990 yılları arasında gerçekleşen doğumlarda bebeklerin ailelerine "öldüğü" söylenerek çalınması iddiaları üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştı. Aralık 2017'de başlatılan soruşturma kapsamında Cumhuriyet Başsavcılığı,  bugüne kadar çoğunluğu 1980 yıllarında gerçekleştiği iddia edilen olaylarla ilgili 11 yurttaşın müracaatta bulunduğunu açıklamıştı. Söz konusu soruşturma devam ederken, o süreçte doğum yapan ve bebeğinin öldüğü iddia edilen Fatma Altunufağı, bebeğinin başkasına verilmiş olabileceğini belirtiyor.
 
Fatma, 1983 yılında Batman'ın Gercüş ilçesine bağlı Tepecik (Hozka) köyünden ailesiyle birlikte göç etti. Ekonomi politikaları yüzünden yoksullaştırılan ve bu nedenle köyünü bırakmak zorunda kalan binlerce kadından biri olan Fatma, hamilelik sürecinde hiçbir sağlık sorunu yaşamadığı halde bebeğini kaybetti. 1985'te normal doğum yapmak üzere hastaneye kaldırılan Fatma'ya "bebeğin öldü" denildi. Bir kadın, bir anne olarak iddialar gündeme geldiğinden bu yana gözüne uyku girmediğini belirten Fatma, kendi bebeğinin de bu şekilde kaçırılmış olabileceğinden şüpheleniyor. 
 
'Normal doğum olmasına rağmen uyutuldum' 
 
Doğumdan sonra bebeğinin cenazesi verilmeden taburcu edilen Fatma yaşadıklarını şöyle anlattı: "Biz o yıllarda Batman'dan yeni gelmiştik. Çok gençtim. 9 ay karnımda büyük bir emekle taşıdığım bebeğimin doğumu için öğleden sonra hastaneye götürüldüm ve doğuma girdim.  Gözlerimi açınca baygın olduğumu ve doğumun gerçekleştiğini fark ettim. O an bir hemşire 'gözün aydın bir oğlun oldu' dedi ama başka bir hemşire de 'bebeğin ölü doğdu' dedi. Dünyanın en büyük mutluğunu ve  acısını bir arada  yaşadım. Ama aklıma başka bir şey gelmedi ölü doğduğunu duyunca 'kader' dedik."
 
'Bebeğime ne oldu?'
 
Bebeğini cenazesini almak istediklerini ancak kendilerine "Ne yapacaksınız ölü bebeği, biz gömeriz onu siz eve gidin, taburcusunuz" dediklerini aktaran Fatma, soruşturmanın sonuçlandırılmasını ve bebeğine gerçekte ne olduğunu öğrenmek istiyor.  33 yıl boyunca bebeğin çalınmış olabileceği ihtimalini akıllarına dahi getirmediklerini anlatan Fatma, "Televizyonda bir programda duydum bu olayı ve onlarca çocuk aynı şekilde. O günden beri uyuyamıyorum ve psikolojim bozuldu. O tarihteki görevlilerin kim olduklarının ortaya çıkarılmasını ve hesap sorulmasını istiyorum. Soruşturma bir an önce tamamlansın ve bizi bu kabustan kurtarsınlar. Nasıl bir şey, nasıl bir vicdan, nasıl bir sağlık sistemi bu" diye sordu.