Cizre Devlet Hastanesi yurttaşlara hala 'yasak'

  • 09:15 23 Şubat 2018
  • Sağlık

 

 
 
ŞIRNAK - "Sokağa çıkma yasağı" süresince hastaneden yararlanamayan Cizre halkı, yasağın üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen hala devlet hastanesini kullanamıyor. Hastanede doktor eksikliği yaşanırken, hastalara aylarca randevu verilmiyor, hamile kadınlar doktor kontrolünden geçemiyor. 
 
Şırnak'ın Cizre ilçesinde 14 Aralık 2015'de ilan edilen ve aylar süren sokağa çıkma yasağı sürecinde devlet hastanesi adeta askeri üs haline getirilmiş, yurttaşlar yataklarından dahi çıkarılarak askerler yerleştirilmişti. Yasak Mart 2016'da kaldırıldı ancak halk hala hastane ve sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor. Geçen yıl 8 aylık hamile Feyruz Polat ve bebeği doktor yetersizliği yüzünden yaşamını yitirdi. Yetersizlik bir yana var olan doktorlar da yoğunluk nedeniyle hastalara yetişemiyor, istifa ediyor. Sağlık Bakanlığı yetkilileri hastanenin eksikliklerinin yerine getirileceğine dair vaatlerini yerine getirmiyor. 
 
Randevu alınamıyor
 
Özellikle kadın hastalıkları ve doğum, göz poliklinikleri ve acil serviste eksiklikler yaşanırken, randevu olmak isteyenler "Bütün doktorlar dolu, sıra yok" denilerek geri çevriliyor. Randevu almadan sabah erkenden hastaneye gidenler de giriş işlemlerini yapamıyor, "randevusuz fiş vermiyoruz" denilerek geri gönderiliyor. Binlerce insanın başvurduğu hastanede doktorun yanı sıra teknik eksikler de mevcut. Yatak kapasitesi nedeniyle de yatan hastaların üçte ikisi farklı hastanelere sevk ediliyor. 
 
5 aydır gözüne çözüm bulamıyor
 
5 aydır göz rahatsızlığı yaşayan, ismini vermek istemeyen E.D., bir damla verilerek geri gönderildiğini ve iyileşemediğini söyledi. E., "Her gün gözüm daha da kötüleşiyor. Okuyamaz hale geldim. Burada yaşanan eksiklikler nedeniyle başka yerde kontrole gitmek zorunda kalacağım" diye konuştu. 
 
'Kadın doğum doktoru hastalara bakmıyor' 
 
Yine hastanede kontrole giderken yaşadığı bir manzarayı anlatan yurttaşlardan biri, "Ben de boğazım için hastaneye gitmiştim. Kadın doğumun önünde sancı çeken 20'ye yakın kadın gördüm. Ben de ne oldu acaba doktor mu yok diye sordum. Ama daha sonra doktorun içeriden biriyle sohbet edip kahkaha attığını gördüm. Bu manzaranın fotoğrafını çekmek isteyince de güvenlik görevlileri bana engel oldu. Ben çıktım o kadınlar hala öyle bekliyordu" dedi.
 
'Başka şehirlere gitmek zorunda kalıyoruz'
 
Bir aydır randevu almaya çalışan İ.A. isimli yurttaş da yaşanılanlara tepki göstererek, "Biz hastaneye iyi ve yeterli doktorların gelmesini istiyoruz. İnsanlar tedavi olamıyor, kaç kilometre ötedeki şehirlere gitmek zorunda kalıyor" diye konuştu.
 
Endoskopi odası var makinesi yok!
 
Göz ve mide rahatsızlığı yaşayan Reyhan Dalmış da doktorun kendisine, "Kontrol için gerekli aletimiz yok, başka bir hastaneye git" dediğini ifade ederek, "Doktorun öyle demesinin ardından kontrol için Diyarbakır'a kadar gitmek zorunda kaldım. Gözlerim dışında endoskopi yapmak için de gittiğimde onun içinde makine yok dediler. Endoskopi yazan oda var ama içi bomboş. Bir an önce buna bir çözüm bulsunlar" dedi.