Endometriozis, adet sancısı ve gebeliği engelleyici nedenlerin başında geliyor

  • 09:02 2 Nisan 2018
  • Sağlık
HABER MERKEZİ - Adet döneminde ve adet dışı ağrıya, gebe kalamamaya, yumurtalıklarda kist oluşumuna "endometriozis" hastalığı neden olabiliyor. Bu yüzden kadınların adet sancılarını normal görüp ihmal etmemesi gerekiyor. 
 
Endometriozis, kadınlarda kronik ağrı ve gebeliğe engel olan en önemli nedenlerin yüzde 25'inden sorumlu bir hastalık. Endometriozis hakkındaki farkındalığın yetersiz olması nedeniyle hastalar ortalama 7 doktor tarafından muayene ediliyor ve kendilerine tanı konulana kadar aradan 8 yıl geçiyor. 
 
Prof. Dr. Bülent Urman, endometriozisin, rahim iç duvarı (endometrium) dokusunun alt karın bölgesindeki (pelvis) organlara yerleşmesiyle oluşan kronik bir hastalık olduğunu belirterek, "Endometriozis ayrıca tüplerin ve yumurtalıkların fonksiyonunu bozarak kısırlığa da yol açabiliyor. Endometriozis yerleştiği organa bağlı olarak adet ve cinsel ilişki sırasında ağrı, bağırsak alışkanlıklarında değişme, idrar yakınmaları yapabiliyor. Daha nadir de olsa, başka organ ve dokuların tutulumuna bağlı olarak burun kanaması ve kanlı balgam gibi belirtiler de oluşturabiliyor. Endometriozis, bir üreme çağı hastalığı olup en sık 30-40 yaşları arasında görülüyor" dedi. 
 
Kist oluşumuna neden olabilir
 
Endometriozisin, kadınların azımsanamayacak bir kısmını etkileyen kronik bir hastalık olduğunu vurgulayan Bülent Urman şu bilgileri verdi: "Bu hastalık bazen 'iyi huylu kanser' olarak da anılır. Adet döneminde ve adet dışı ağrıya, gebe kalamamaya, yumurtalıklarda kist oluşumuna neden olabilir. Daha nadir de olsa rahmi, diğer organ ve dokuları tutabilir. Endometriozis tüm kadınların yüzde 5 ila 10'unda görülür.  Ağrı yakınması olan kadınların yüzde 40'ında, gebe kalamayan kadınların ise yüzde 25'inde endometriozis vardır. Hastalar tanı konulana kadar ortalama yedi doktor tarafından muayene edilir ve tanı 8 yıla kadar gecikebilir.  Endometriozisi olan kadınlar hastalıkları nedeniyle yaşamları süresince çok sayıda cerrahi girişime maruz kalırlar. Doğru yapılmayan, zamansız ya da eksik yapılan cerrahi girişimler sonrasında hastalık ve hastanın yakınmaları düzelmediği gibi yapılacak sonraki girişimlerden hastaların zarar görme olasılığı çoğalır."
 
Doğru tedavi için deneyimli ve uzman bir ekip gerekiyor
 
Endometriozisin hastayı mutsuz ettiğini, sosyal uyumunu bozduğunu belirten Bülent, doğru zamanda, doğru tanı ve doğru tedavinin önemini vurguladı. En uygun tedavinin hastanın yaşı, yakınmaları, çocuk isteyip istemediği ve yumurtalık kapasitesine göre şekillendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Bülent şöyle devam etti: "Bu da ancak endometriozisli hastalara sistematik olarak yaklaşabilecek ve tedavinin tamamını eksiksiz ve profesyonelce sunabilecek merkezlerde mümkündür. Cerrahi tedavi, ilaç tedavisi, radyolojik tedavi, diyet ve beden-zihin uyumunu artıracak egzersiz tedavileri deneyimli ekipler tarafından uygulanmalıdır" dedi.  
 
Normal sanılan şiddetli adet sancılarının sebebi endometriozis olabilir
 
Kadınların yaşamını olumsuz etkileyen adet sancılarının da endometriozisten kaynaklanabileceğini aktaran Bülent, "Toplumda yaygın olan kanı adet dönemlerinde kadınların ağrı yakınmasının normal olduğudur. Bu da kadının ağrısını ötelemesine ve kendini bu durumun normal olduğuna inandırmasına ve dolayısıyla doktora geç başvurmasına neden olur. Endometriozis hastalarında ağrı şikayetinin çevredekiler tarafından ciddiye alınmaması ayrıca bir stres oluşturmaktadır. Buradaki sorun hastalığın görünmez olmasıdır. Adet ağrısı (dismenore), ilişki sırasında ağrı (disparoni) ve kısırlık (infertilite) şikayeti olan kadınlarda endometriozis ihtimali düşünülmelidir. Birçok defa doktor muayenesine başvurmuş ve tedaviyle sonuç alamamış kronik alt karın ağrısı olan kadınların da, endometriozis olup olmadığının araştırılması gerekir" diye aktardı.