WHO: Dünya nüfusunun yarısı sağlık sistemi hakkından mahrum

  • 10:20 7 Nisan 2018
  • Sağlık
HABER MERKEZİ- Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 7 Nisan Dünya Sağlık Haftası kapsamında yayınladığı açıklamada, dünya nüfusunun yarısının sağlık sistemi hakkından mahrum bırakıldığına dikkat çekti.
 
Tüm dünyada milyarlarca insan sağlıklı bir yaşam için gerekli olan yaşam şartlarının iyileştirilmemesi nedeniyle hastalıklarla karşı karşıya kalırken, sağlık hizmetlerine erişimin zorluğu nedeniyle on milyonlarca insan yaşamını yitiriyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ise, dünyanın sürdürülebilir kalkınması için insanların sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi gerektiğine vurgu yaptı.
 
‘Politik irade gerekiyor’
 
WHO tarafından 7 Nisan Sağlık Haftası vesilesiyle yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı kurumun kuruluşunun 70’inci yılında insan sağlığı için ‘en yüksek düzeyde sağlık hizmetlerinin’ şart olduğu vurgulandı. Açıklamada, “Dünya Sağlık Örgütü, herkesin en iyi düzeyde sağlığa sahip olmaya hakkı olduğu ilkesi üzerine kurulmuştur” denildi.
 
Tüm dünya ülkelerinin liderlerine de çağrıda bulunan WHO, 2015 yılında karar altına alınan sürdürülebilir kalkınma hedeflerine dikkat çekti. Açıklamada, hükümetlerden tüm dünya insanlığının ‘Evrensel Sağlık Kapsayıcılığı’ adı verilen ve herkesin sağlık hizmetlerinden yararlanabildiği sistemin hayata geçirilmesi istendi. Evrensel Sağlık Kapsayıcılığı’nın hayata geçirildiği ülkelerdeki tecrübelere işaret edilen açıklamada, bunun ancak ‘politik iradenin olması halinde’ gerçekleşebildiğinin altı çizildi.
 
‘Dünya nüfusunun yarısı sağlık sistemi hakkından mahrum’
 
Büyük oranda sadece gelişmiş ülkelerde uygulanabilen ancak bu ülkelerde dahi yoksul kesimlerin yararlanamadığı sağlık güvenliğinin gelişmekte olan veya en yoksul ülkelerde aynı durum söz konusu değil. Örneğin Fransa’da ülkede oturum hakkına sahip olmayan göçmenlerin dahi sağlığa erişim hakkı bulunurken, ABD’de 28 milyonu aşkın kişinin sigortası yok. Yani halkın yaklaşık yüzde 10’u sağlık sigortasından mahrum.  Bu durum yoksul ülkelerde çok daha vahim.
 
WHO’ya göre, 7 buçuk milyarlık dünya nüfusunun yarısına yakını, ihtiyacı olan sağlık hizmetlerine erişemiyor. Bu da her yıl on milyonlarca insanın tedavi edilebilir hastalıklardan dolayı erken ölümü anlamına geliyor.  
 
‘İlaç ile gıda satın almak arasından seçim yapmak zorunda kalınmamalı’
 
Dünya Sağlık Örgütü’nün Evrensel Sağlık Kapsayıcılığı’nın tüm ülkelerden uygulanması hedefinin bir diğer amacı da sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmak. WHO tahminlerine göre, 2023 yılına kadar 1 milyar insanın sağlık hizmetlerinden kapsayıcı bir şekilde yararlanması halinde sürdürülebilir kalkınma hedeflerini gerçekleştirmek daha kolay olacak.
 
WHO Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, insanların sadece beslenebildiği ve sağlık hizmetlerinden mali zorluklar nedeniyle yararlanamadığı bir sistemin kabul edilemeyeceğine dikkat çekiyor. Tedros, “Hiç kimse, ölüm ile mali zorluklar arasında seçim yapmak zorunda kalmamalıdır. Hiç kimse, ilaç almak ile gıda satın almak arasında seçim yapmak zorunda kalmamalıdır” diyerek, mali zorlukların ölüm gerekçesi olmaması gerektiğinin altını çizdi.