Sağlıkta özelleştirmenin yeni modeli: Ulaşılabilir sağlık hakkı kaldırıldı

  • 09:02 9 Nisan 2018
  • Sağlık
Duygu Ciniviz
 
DİYARBAKIR - “Sağlıkta dönüşüm” projesi kapsamında yaşama geçirilen şehir hastaneleri ile ulaşılabilir sağlık hakkının tamamen ortadan kalktığını belirten SES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Gönül Adıbelli, “Sağlık hizmeti topluma en yakın yerde, ulaşılabilir alanlarda verilmeli” dedi. 
 
Çalışma sürelerinin uzun olması, yoğun iş baskısı, hekimlerden yüksek performans beklentisi ve tüm bunlara bağlı olarak yaşanan yoğun stres, nitelikli sağlık hizmetinin alınmasını engelleyen faktörler arasında yer alıyor. AKP iktidarının “Sağlıkta Dönüşüm” projesiyle birlikte şehir hastaneleri ve ulaşılabilir sağlık hakkının tamamen ortadan kalktığını belirten SES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Gönül Adıbelli, bu uygulamadan sağlık emekçileri, hasta ve hasta yakınlarını ciddi anlamda etkileneceğini söyledi. Gönül, “Bu proje kapsamında nitelikli sağlık hizmeti alma noktasında zorluklar yaşanacak. Bu sistem halkın sağlık hakkını karşılamaz” dedi.
 
Olağanüstü Hal (OHAL) ile birlikte sağlık çalışanlarının da ihraç edildiğini hatırlatan Gönül, sağlık emekçilerinin ihracıyla hastanelerde birçok sorunun baş gösterdiğinin altını çizdi. Gönül, “Bu sorunların başında şunları örnek gösterebiliriz; hastanelerin bazı bölümlerinde tek hekim çalışırken ihraçlar ile birlikte o alanda oluşan boşluktan kaynaklı yurttaşlar nitelikli sağlık hakkına erişmekten yoksun bırakıldı. Yine oluşan boşluğu doldurmak için sağlık çalışanı arkadaşlarımızın omuzlarına daha fazla yük yüklenerek uzun süreli nöbet tutulmasının önü açıldı” diye konuştu.
 
‘Nitelikli sağlık hizmeti düşüyor’
 
“Sağlıkta Dönüşüm Programı”nın 2003 yılından yapılan itibaren itirazlara rağmen hayata geçirildiğini anımsatan Gönül, “Performans sistemi” ile hekimlerin daha fazla hastayı takip etmesi ve daha fazla cerrahi girişimde bulunarak “performans yükseltmesi” beklenildiğinin altını çizdi. Gönül, performans sistemiyle hekimlerden aynı zamanda polikliniğe gelen, serviste yatan, ameliyat olan hastaları minimal süre içerisinde taburcu ederek yeni hastalar için işlem yapmasının beklendiğini dile getirdi. 
 
Bu sistemle nitelikli sağlık hizmetinin düştüğünü vurgulayan Gönül, “Bizler yurttaşlara nitelikli sağlık hizmeti sunmak adına bu sisteme karşı çıkıyoruz. Sağlık çalışanları bu anlamda zorluklar da yaşıyor. Uzun çalışma süreleri ve çalışma ücretlerinin düşüklüğü hepimizi zorluyor” ifadelerini kullandı.
 
‘Şehir hastaneleri ulaşılabilir sağlık hizmetini aksatıyor’
 
Özellikle son süreçte şehir hastanelerinin şehir dışına yapılmasını doğru olmadığının altını çizen Gönül, bu uygulamanın ulaşılabilir sağlık hizmetini aksattığını belirtti. Şehir dışına yapılan hastanelere acil hastaların ulaştırılması noktasında zorlukların yaşanabileceğini söyleyen Gönül, şöyle dedi: “Sosyo ekonomik durumu iyi olmayan bir yurttaş otobüs ya da minibüsün olmadığı gece geç bir saatte rahatsızlandığında nasıl şehir hastanesine gidecek? Şehir merkezlerinde yaşayan yurttaşlar ve sağlık çalışanı arkadaşlarımız her gün nasıl hastanelere gidecek? Nitelikli sağlık hizmetini almak noktasında zorluklar yaşanacak. Bu sistem halkın sağlık hakkını karşılamaz.” 
 
‘Sağlık hizmeti ulaşılabilir olmalı’
 
Şehir hastanelerinin “otel” hizmeti verecek yerler şeklinde tanıtıldığını belirten Gönül, “Sağlık hizmeti topluma en yakın yerde, ulaşılabilir alanlarda verilmeli. Yurttaşların nitelikli sağlık hizmeti alması ve sağlık emekçisi arkadaşlarımızın zorlu çalışma koşulları içerisinde çalışmaması için mücadele edeceğiz” diye konuştu.