Sağlıkta devrim: Acil servis 2 aydır tadilatta, hastalar için tek lavabo

  • 09:02 9 Ağustos 2018
  • Sağlık
ŞIRNAK - Yaşanan sağlık sorunları nedeniyle Meclis gündemine taşınan Cizre Devlet Hastanesi’nin acil servisi iki aydır tadilatta. Acile başvuran hastalar çocuk servisinde tedavi edilirken, 4 katlı hastanede erkek ve kadın hastalar için sadece bir lavabo kullanıma açık durumda.
 
Şırnak’ın Cizre ilçesinde 2016 yılında ilan edilen sokağa çıkma yasakları döneminde halkın sağlığa erişim hakkının engellenmesiyle gündeme Cizre Devlet Hastanesi, sonraki süreçte ise 8 aylık hamile Feyruz Pulat ve bebeğinin kadın doğum uzmanının bulunmaması nedeniyle yaşamını yitirmesi ve köpeğin ısırması sonucu kuduz hastalığına yakalanan 10 yaşındaki Arafat Çağlar’ın hastanedeki ihmaller nedeniyle yaşamını yitirdiği iddiasıyla gündeme gelmeye devam etti.
 
Cizre halkı, yıllardır yaşanan ve bir türlü çözüme kavuşturulmayan sorunlarla baş etmeye çalışırken, hastane ise halkın şikâyetlerine rağmen 2 yıldır aynı istikrarı koruyor.
 
Randevu verilmiyor, hastaneye giden geri gönderiliyor
 
120 bin nüfusa sahip ilçede, Feyruz ve bebeğinin ölümünün ardından bir kadın doğum uzmanının atandığı hastane, bu kez muayene için gerekli sağlık malzemelerinin olmamasıyla gündemde. Hastanedeki eksiklikler nedeniyle hastaların, çoğu kez diğer illerdeki hastanelere sevk edildiği belirtildi. 
 
Özellikle acil servis başta olmak üzere kadın, doğum ve göz polikliniklerinde eksikliklerin yaşandığı aktarılırken, randevu almak isteyenler "Bütün doktorlar dolu, sıra yok" denilerek geri çevriliyor. Randevu almadan sabah erkenden hastaneye gidenler ise, "Randevusuz fiş vermiyoruz" cevabı ile karşılaşarak geri gönderiliyor. Her gün binlerce insanın başvurduğu hastanede, Feyruz ve bebeğinin yaşamını yitirmesi sonrası Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan "Sorunları ve eksiklikleri gidereceğiz" açıklamasına rağmen tek bir adım dahi atılmış değil. 
 
Acil Servis bölümü 2 aydır tadilatta!
 
Hastanenin acil servis bölümü ise 2 aya yakındır "tadilatta" bulunuyor. "Genişletilecek" denilerek tadilata alınan ve 2 aydır kapalı olan bölüme başvuran hastalar, poliklinik kısmında bulunan Çocuk Servisi'nde tedavi ediliyor. Oda sayısının sınırlı olduğu bölüme gelen hastalar, saatlerce oluşan uzun kuyrukta beklemek zorunda kalıyor. 
 
Hastanede tek lavabo!
 
4 katlı ve birden çok bölümün bulunduğu hastanede, skandallar bununla da sınırlı değil. Hastanede erkek ve kadın hastalar için sadece bir lavabo kullanıma açılmış durumda. Hastane personelleri için ayrı lavabo bulunurken, diğer lavaboların ise kapısının kilitli olduğu görüldü. Her gün yüzlerce hastanın geldiği hastanede bu uygulamanın uzun süredir devam ettiği belirtildi. 
 
Açılan soruşturmalarda ilerleme yok
 
Öte yandan köpeğin ısırdığı Arafat'ın ölümü ile ilgili başlatılan soruşturma devam ederken, Feyruz Pulat'ın ailesi de hastane ve personel hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. 
 
Soruşturmaların ardı arkası kesilmezken, hastanenin önümüzdeki günlerde bu konuya ilişkin bir açıklama yapıp yapmayacağı merak konusu. 
 
Hastane personeli: Uzun süredir böyle
 
Lavaboların kapılarının kilitli olması nedeniyle görüştüğümüz bir güvenlik personeli, “Uzun süredir böyle, nerden bileyim” yanıtı verirken, hastanedeki bir hemşire ise, hastalar için tek lavabonun olduğunu ve orayı kullanabileceğimizi belirtti. Aynı hemşire, ayrıca sadece personelin kullandığı lavabonun ayrı olduğunu söyledi. 
 
Doktor: Yapacak bir şey yok
 
Acil servis bölümünün kapalı olmasıyla ilgili görüştüğümüz bir doktor da, “Acil bölümü genişletilecek o yüzden tadilatta, yapacak başka bir şey yok, mecbur” dedi.