Burun tıkanıklığına 6 etken yol açıyor

  • 12:02 30 Kasım 2018
  • Sağlık
HABER MERKEZİ - Burun tıkanıklığı yaşayan kişilerin oranının yüzde 20'lere kadar yükseldiğine dikkat çeken uzmanlar günlük yaşamı etkileyen bu sorunun altı etken nedeniyle yaşandığını belirtiyor. 
 
Özellikle kış aylarında en fazla görülen sorunlardan biri de burun tıkanıklığı. Bundan dolayı burundan nefes alıp vermekte güçlük çeken kişilerin oranı ise yüzde 20'lere kadar yükseliyor. Burun tıkanıklığı kronikleştiğinde hayat kalitesini düşürmesinin yanı sıra koku ve tat alma bozukluğundan uyku sorunlarına sık sık boğaz enfeksiyonlarına yakalanmaktan ses kalitesinin düşmesine kadar pek çok önemli problemler oluşturabiliyor. 
 
Burun tıkanıklığının önemli bir hastalığın habercisi olabileceği uyarısında bulunan Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Elif Aksoy, "Burun tıkandığında geçici çözümler üretmek ve tıkalı burunla yaşamaya devam etmek çok sakıncalı" diyerek, burun tıkanıklığına 6 etkenin neden olduğunu söyledi. 
 
Bu etkenlerden birinin burun bölmesinde eğrilik (Septum deviasyonu) olduğunu belirten Elif, erişkinlere burun tıkanıklığına en sık burun bölmesini oluşturan kıkırdak ve kemik yapıdaki eğriliklerin yol açtığını dile getirdi. Elif, çoğunlukla geçirilmiş burun travmalarına bağlı oluşan bu eğriliklein nefes almakta sorun oluşturduğu takdirde cerrahi olarak düzeltilebileceğine işaret etti. Elif, burnun orta bölmesi için yapılan müdahalelerde burun şeklinde bir değişikliğin olmadığını kaydetti. 
 
Burun eti yakılarak küçülmesi mümkün
 
İkinci etken ise burun eti (Konka hipertrofisi)  olduğunu ifade eden Elif, "Burun içerisinde konka olarak adlandırılan yapılar mevcut. Bu yapılar burun içi yüzey alanını genişleten parmaksı çıkıntılar şeklinde oluyorlar. Nefes aldığımızda burundan geçen havayı, ısı derecesine göre ısıtıyor ya da soğutuyor ve nemlendiriyorlar. Kan damarlarından zengin olan bu yapılar çeşitli etkenlere bağlı olarak bazen büyüyor bazen de küçülüyorlar. Alerjik ve iltihabi hastalıklar oluştuğunda konkaların burun tıkanıklığı yapacak kadar büyüyebilior. Konka hipertrofisi olarak adlandırılan bu gibi durumlarda ilaç tedavilerine yanıt alınamazsa, radyofrekans yöntemiyle burun etlerinin yakılarak küçültülmesi mümkün olabiliyor" dedi. 
 
Enfeksiyonlar burun tıkanıklığına yol açıyor
 
Burun tıkanıklığına neden olan üçüncü etkenin ise enfeksiyonlar olduğunu söyleyen Elif, nezle gibi sıklıkla virüsler tarafından oluşturulan üst solunum yolu enfeksiyonlarında, burun içini döşeyen mukozalar şişiyor ve sıvı salgılamaları arttığını, bunun sonucunda da burun tıkanıklığı yaşandığını belirtti. Elif, bu tür basit viral enfeksiyonların ardından ikincil bakteriyel enfeksiyonların da burunda ve sinüslerde gelişmesi gelişmesinin kolaylaştığını kaydederek, genellikle koyu sarı yeşil burun akıntılarının oluşması sinüzite işaret ettiğini dile getirdi. Elif, burun tıkanıklığı ve burun akıntısı yapan sinüzit enfeksiyonlarının antibiyotiklerle tedavi edilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Sinüs enfeksiyonları ilaç tedavilerine yanıt vermeyen kronik sinüs enfeksiyonları haline gelirse endoskopik sinüs cerrahisi ile tedavi edilebilmeleri mümkün oluyor. Bazı hastalarda sinüslerden polip denilen yapılar da gelişiyor. İlaç tedavileri ve cerrahi, burunda polip olan durumlarda burun tıkanıklığının giderilmesinde tercih edilen yöntemleri oluşturuyor" diye belirtti. 
 
Alerjik nezle ilaç tedavisiyle giderilebilir
 
Dördüncü etkenin ise alerjik nezle olduğunu söyleyen Elif  bu etkeni şu sözlerle açıkladı: "Alerji, bağışıklık sistemimizin polen, ev tozu akarı, hayvan tüyleri ve bazı besinler gibi çeşitli yabancı maddelere karşı reaksiyon göstermesi sonucu gelişen bir durum. Alerjiye hedef olan önemli organlardan biri de burun oluyor. Alerjik reaksiyon sonucunda burun tıkanıklığı, art arda hapşırıklar ve burun akıntısı gibi sorunlar oluşuyor.  Alerjiler polenlere bağlı ise mevsimsel gelişebiliyor veya ev tozu gibi bir sebepten oluşuyorsa tüm yıl boyunca da devam edebiliyor. Alerjik nezlede ilk tedavi yöntemi alerji sebebinden uzak durmak. Bu mümkün değilse, hastanın şikayetleri ilaç tedavileriyle büyük ölçüde giderilebiliyor."
 
Beşinci etken tümörler
 
Burun tıkanıklığında en önemli etkenlerden biri olan beşinci etken ise tümörler. Elif, enfeksiyon ve travma gibi sebepler yoksa, daha önceden olmayıp sonradan gelişen ve özellikle tek taraflı olan burun kanamasının da eşlik ettiği burun tıkanıklığının tümörün habercisi olabileceğini söyledi. Elif, "Bu tür burun tıkanıklıklarında zaman kaybetmeden kulak, burun ve boğaz muayenesi olmak gerekiyor. Görüntüleme yöntemleriyle tümörlerin özellikleri ve sınırları belirleniyor. Biyopsi ile kesin tanı konulduktan sonra kalıcı tedavi planlanıyor" ifadelerini kullandı.
 
Geniz eti büyümesi en sık çocuklarda görülüyor
 
Altıncı ve son etken olan geniz eti çocuklarda en sık görülen bir durum. Geniz eti büyümesine bağlı olarak burunda tıkanıklığın, horlama ve gece huzursuz uyuma gibi sorunlar oluşabildiğini kaydeden Elif, "Apne denilen, nefessiz kalıp uyanma periyotları yaşanabiliyor. Yüz kemiklerinin gelişiminde bozulma görülüyor, sık sık üst solunum yolu ve orta kulak enfeksiyonları oluşabiliyor. Bu tip sorunlar ortaya çıktığında, geniz etinin cerrahi olarak alınması çocukların hayat kalitelerinde önemli bir iyileşme sağlıyor" dedi.