120 bin nüfusa sahip Nusaybin'de tek kadın doktor!

  • 09:04 8 Aralık 2018
  • Sağlık
MARDİN - 120 bin nüfusa sahip Nusaybin'de bulunan Nusaybin Devlet Hastanesi'nde yaşanan personel ve malzeme eksikliği hem halkı hem de doktorları isyan ettirdi.
 
Mardin'in Nusaybin ilçesinde çatışmalardan sonra ilçede bulunan Devlet Hastanesi tahrip olmuş ve yıkılmıştı. Eski hastanenin yerini karakolun almasından sonra 120 bin nüfusluk ilçe aylarca sağlık hizmetinden yoksun kalmıştı. Daha sonra yapılan yeni hastane ile başka hastanelere gitmekten kurtulan Nusaybin halkı şimdi de doktor ve malzeme sıkıntısı nedeniyle merkezi hastanelere gitmek zorunda kalıyor. Emar makinesi bulunmayan ve tek bir kadın doğum uzmanı bulunan hastaneye getirilen hastaların çoğu başka yerlere sevk ediliyor.
 
Çatışmalar sırasında yasaklı mahallelerde bulunan hastanenin yıkılmasından sonra yeni yapılan ve Sağlık Bakanlığı tarafından "Nusaybin'e dev hizmet" şeklinde kamuoyuna sunulan hastane aylar sonra açıldı. Yeni olmasına rağmen "Hiç bir eksiği yok" şeklinde basına lanse edilen hastane iki yılda yaşanan olayları ile gündemden düşmedi. Halkın son zamanlarda sürekli şikayet ettiği hastanede yaşanan doktor sıkıntısı hastane çalışanlarını da zor durumda bırakıyor.
 
'Gelen hastaların çoğu başka yere gönderiliyor'
 
Halkın doktor eksikliğinden dolayı saatlerce sıra beklediği hastanede çoğu hasta muayeneden sonra başka yerde bulunan hastanelere sevk ediliyor. Emar makinesinin bulunmadığı hastanede her gelen yurttaş bunun için Mardin ya da çevre hastanelere gönderiliyor. Gelen yurttaşların tepki gösterdiği olayla ilgili konuşan E. adında bir kadın, "Ben sabahtan beri fiş aldım bekliyorum ama doktor bana gerekli malzemelerin olmadığını söylüyor. 120 bin nüfusluk ilçe Hastanesi'nde bir emar aleti yok. Gelen bütün hastalar başka yere gönderiliyor. Bir tek acil servisi çalışıyor ona da doktor yetiştiremiyorlar. Tek bir doktor gün için de yüzlerce insana bakıyor" dedi.
 
Doktorlar bile tepki gösteriyor!
 
Hastanede çalışan doktor ve personellerin aktardıkları şu şekilde: "Biz daha önce defalarca kadın doğum uzmanı istedik ama tek bir kadın doğum doktoru var. O da kimseye yetişemiyor. Gelen hastaları çoğu zaman başka yere göndermek zorunda kalıyoruz. Ya da uzmanın işi bitene kadar başka bir doktor hastayla ilgileniyor. Daha önce hem yönetim hem de bakanlıktan defalarca doktor ve hastane malzemesi istedik ama bize ne cevap veriyorlar ne de malzeme gönderiyorlar."
 
Yönetime göre iki kadın doğum uzmanı var!
 
İnternette yer alan Hastanenin sitesinde Kadın Doğum Polikliniğin de biri kadın biri erkek iki doktor olduğuna yer verilirken, gittiğimiz hastane de danışman ve personellere sorduğumuz "Burada kaç kadın doğum doktoru var?" sorusuna "Bir" cevabını almamız ise dikkat çekti.