7-13 Ocak Verem Haftası: Olumsuz yaşam koşulları riski arttırıyor

  • 09:01 13 Ocak 2019
  • Sağlık
VAN - Göç ve buna bağlı olarak yoksulluk, yetersiz beslenme, hava kirliliği ve hijyenik olmayan ortamlarda ortaya çıkma riski yüksek olan verem hastalığı, hala en tehlikeli hastalıklardan biri. 7-13 Ocak Verem Haftası dolayısıyla bilgi veren SES Van Şubesi Eşbaşkanı Fatma Arslan, yaşam standartları düştükçe hastalığın da ortaya çıktığına dikkat çekti. 
 
Her yıl 7-13 Ocak Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Halk arasında “ince hastalık” olarak tanımlanan verem, kendisini fark ettirmeden ilerleyen ve dünyada hala en çok ölüme sebep olan hastalıklardan biri olarak biliniyor. Solunum yoluyla kolayca bulaşabilen verem bakterisi, kişinin bağışıklığının en zayıf anını kolluyor ve hastalık ortaya çıkıyor.
 
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Van Şube Eşbaşkanı Fatma Arslan, verem hastalığının belirtileri ve alınması gereken önlemlere dair önemli bilgiler verdi. 
 
'2014 yılında bir buçuk milyon insan veremden yaşamını yitirdi’
 
2014 yılında verem nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısının çok fazla olduğunu belirten Fatma, "Verem hastalığı birçok ölüme neden oldu. Dünya Sağlık Örgütü, bu kapsamda geniş bir program başlattı. Türkiye'de 7 ve 13 Ocak arası farkındalık yaratmak için bir hafta olarak belirlendi. Bu hafta çeşitli etkinliklerde insanların veremden nasıl kurtulacağı konusunda çalışmalar gerçekleşti. Dünya Sağlık Örgütü'nün yaptığı çalışmanın sonucunda 2014 yılında 1 buçuk milyon insanın veremden öldüğü belirlendi. Ölüm sayısı çok fazla, fakat uzun yapılan çalışmalarla bu rakamlar biraz daha düştü" dedi. 
 
Hastalık nerelerden bulaşıyor!
 
Verem hastalığının hayvanlardan da bulaştığını kaydeden Fatma, "Verem hastalığı daha çok insandan insana bulaşıyor, hayvandan insana bulaşıyor, özellikle ineklerden insana bulaşan bir hastalık. Virüs verem hastalığı nereye bulaşırsa oradan başlar. Örneğin beyine yerleşebiliyor, kemiğe yerleşiyor, akciğerlere yerleşiyor" diye vurguladı.
 
Hastalığın belirtileri 
 
Aşırı halsizlik, aşırı terleme, yüksek ateş ve yorgunluğun hastalığın belirtileri olduğunu aktaran Fatma, belirtilerle ilgili şöyle dedi: "Kesik öksürük ve balgamla beraber kan varsa o zaman tehlikenin büyüdüğünü fark etmek gerekiyor. Türkiye'de yapılan bir araştırmada geçmiş yıllarda verem hastalığının en çok İstanbul'da görüldüğü ve göçlerin çok yoğun olduğu bir kentte, olumsuz yaşam koşullarının vereme sebep olduğu ortaya çıkıyor. Verem hastalığında temiz hava, iyi bir ortam ve beslenme çok önemli. Kalabalık yerlerde yaşayan, çok olumsuz koşullarda yaşayan, iyi beslenemeyen toplumlarda daha çok çıkıyor. Bu yüzden metropollerde olumsuz yaşam koşullarına maruz kalan insanlar daha çok yakalanıyor." 
 
'Erken teşhis çok önemli' 
 
Erken teşhis edildiğinde hastalığın büyük bir sorun olmaktan çıktığını, ilerlediği zaman ise ölümle sonuçlanabildiğini dile getiren Fatma, "Beslenme çok önemli. Özellikle protein açısından et tüketimi önemli. Son zamanlarda ülkede yaşanan ekonomik kriz nedeniyle insanların yaşam standartları çok düştü. Hem ekonomik kriz hem de göçlerin neden olduğu yoksullaşma olumsuz bir tablo çiziyor" ifadelerini kullandı.  
 
'Hijyene dikkat edilmeli' 
 
Hijyenin de hastalığa karşı önlem olduğunu, özellikle ellerin temiz tutulmasının çok önemli olduğunun altını çizen Fatma, "Öksürdüğümüz zaman ağzımızı peçete ile tutmak. Peçete yok ise kolun ön kısmı ile ağzımızı kapatmalıyız. Avucumuzun içine temas eden mikroplar başka bir insanla tokalaştığımızda karşıdakine bulaşacaktır. Ellerin hijyenik tutulması ile bu hastalığın bulaşmasını engelleyebiliriz. Bir de özellikle inek sütünün çok iyi kaynatılması gerekiyor" dedi. 
 
Zorunlu göç vereme neden oldu
 
DAİŞ saldırılarından dolayı Suriye'nin Rakka kentinden göç etmek zorunda kalan Fatma Elhalit'in çocuğu tüm bu nedenlerden dolayı verem hastalığına yakalandı. Göç ettikten sonra çocuklarıyla bir ay boyunca dışarıda yaşamak zorunda kaldıklarını belirten Fatma, "Daha sonra bir ev bulup yerleştik. Ev boş ve çok kirliydi. Sağlıklı besinler alıp çocuklarıma veremiyorum. Bu yüzden oğlum Ramazan verem hastalığına yakalandı. İlk başta ne olduğunu anlayamadım sürekli öksürüyordu ve nefes almakta zorlanıyordu. Hastaneye götürdükten sonra doktor çocuğumun verem hastalığına yakalandığını söyledi. Sürekli olarak hastaneye götürüyor ve gerekli ilaçları alıyorum. İlaçları kullanması da bir şeyi değiştirmez çünkü besin ve hijyen yok" diye konuştu.