Silopi adayı Adalet Fidan: İlk işimiz kadın kurumlarını yeniden açmak olacak

  • 09:01 10 Şubat 2019
  • Siyaset
ŞIRNAK - Şırnak'ta önemli bir oy potansiyeline sahip Silopi'de Eşbaşkan adayı olan Adalet Fidan, seçilmelerinin ardından yapacakları ilk işin kapatılan kadın kurumlarını yeniden açmak olduğunu söyledi. 
 
2019 yerel seçimlerine az bir süre kala kayyım atanan ilk belediyelerden biri olan Silopi Belediyesi'nin Eşbaşkan adaylarından biri Adalet Fidan. 1981 yılında Şırnak'ın Cizre ilçesine bağlı Hewler köyünde dünyaya gelen Adalet, 1992 yılında yaşanan köy yakmaları nedeniyle ailesi ile birlikte Silopi'ye göç eder. 92'den itibaren Silopi'de yaşamaya başlayan Adalet, 2010'da ilçede açılan kadın akademisinde yer alarak siyasete atılır. Bu süre zarfında KURDİ-DER'de öğretmenlik yapan Adalet, dört yıl boyunca Kürtçe eğitim verir. 2014 yılında yapılan seçimlerle Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) yönetiminde yer almaya başlayan Adalet, son olarak 31 Martta yapılacak yerel seçimler için adaylık başvurusunda bulunur.
 
'İlk işimiz kapatılan kadın kurumlarını açmak'
 
100 binden fazla nüfusa sahip yüzlerce köy ve beldesi ile kentte önemli bir oy potansiyeline sahip olan ilçede geçtiğimiz 24 Haziran 2018 Genel Seçimleri’nde Halkların Demokratik Partisi (HDP) binlerce oyluk bir farkla siyasi partileri geride bırakmıştı. Yapılacak seçimler için en kısa zamanda çalışmalarına başlayacaklarını ifade eden Adalet, belediyeyi aldıklarında yapacakları ilk işin kapatılan kadın kurumunu yeniden açmak olacağını söyledi. 95 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven ve cezaevlerindeki tutsaklara dikkat çeken Adalet, "Başta içinde olduğumuz bu süreçte Leyla Güven ve zindandaki tutsakların eylemleri karşısında boynumu eğiyor ve onları kutluyorum. Onların talebi insani bir taleptir. Biz hepimiz onların talebini destekliyoruz ve umuyoruz ki bir an önce kimse hayatını kaybeden bu talepler yerine getirilir" dedi.
 
'Halk belediyeye rahat girip çıkamıyor'
 
Kayyım atamalarında ilk hedefe alınanların kadınlar olduğuna değinen Adalet, iktidarın kadın kurumlarını kapatılmasıyla kadın mücadelesini sekteye uğratacağını düşündüğünü kaydetti. Adalet, kayyımlarla beraber kadın müdürlüklerinin kapatıldığını, eşbaşkanların tutuklandığını ve danışma merkezlerinin etkisiz bir duruma bırakıldığını söyleyerek, bu girişimlerin tümünün kadınlar tarafından saf dışı bırakıldığının altını çizdi. Adalet, "Bu seçimde belediyeyi geri aldığımızda kapatılan bu kadın kurumlarını yeniden aktifleştireceğiz. En büyük ve ilk hedefimiz budur. Biz de biliyoruz ki ilçemizde caddelerin, sokakların yapılması imar edilmesi gerekiyor. Belediyeye kayyım atandığında yaptığımız bütün çalışmalar kayyım eliyle yerle bir edildi. Bu bozulan demografi yapıyı yeniden eski haline geri getireceğiz. Belediye karakola çevrilmiş halk belediyeye girdiğinde kimliklerini vermeden halkın GBT'sine bakılmadan halka hizmet verilmiyor. Halkın olan belediyeler halka kapatılmış durumdadır" diye konuştu. 
 
"Belediyeyi yeniden halkın belediyesi haline getireceğiz" diyen Adalet, halk için yeni hizmetleri hayata geçireceklerini söyledi. Adalet, "Kadınlar bölgede her anlamda zorluk çekiyor. Ekonomik anlamda refaha ulaşsınlar daha iyi ve zor olmadan para kazansınlar diye tekstil atölyeleri açmayı düşünüyoruz. Kadınların istihdamı artsın diye elimizden gelen her şeyi yapacağız" diye belirtti. 
 
'Halka gerçek hizmeti sunacağız'
 
Halkın kayyımdan sonraki süreçte belediyeye bile giremediğini yineleyen Adalet, halkın bu seçimlerde 3 yıllık gaspın hesabını soracağını söyledi. Kayyımdan sonra ilçeye ne maddi ne de manevi anlamda tek bir hizmetin yapılmadığına dikkat çeken Adalet, şunları dile getirdi: "Belediye kayyımın eline geçtiği günden bu yana halk gidip kayyımdan hizmet isteyemiyor. 'Altyapıyı yapıyoruz, cadde yapıyoruz' deseler de bu yaptıkları sadece makyaj. Gerçek olanı hiçbir şekilde göstermiyorlar. Bu yapılan çalışmalarda hiçbir zaman halkın gerçek ihtiyaçlarını karşılamadı. Yapıyoruz deseler de bir yağmur yağdığında neler olduğunu görüyoruz. Caddelerin hepsi yağmur suyuyla göle dönüyor. Halk bu anlamda da çok zor durumda kalıyor. 
 
Yapıyoruz dedikleri caddeler bile şimdiden bozuldu. Belediye yine çok büyük bir borç altında bırakılmış. Bunu neden yapıyorlar belediyeyi elimize aldığımızda halka hizmet yerine borçlarla uğraşmamızı ve halka aramızı bozmak istiyorlar. Ama biz eminiz ki halkımız o bilinçtedir. İşimizin başına geçtiğimizde halkın istediği bütün çalışmaları yapacağız. Burası ve halka hizmet için elimizden gelen her şeyi yapacağız" dedi.