İçişleri Bakanı'ndan HDP'ye yine tehdit

  • 16:03 10 Şubat 2019
  • Siyaset
 
ANKARA - Daha önce de HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ı tehdit eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu; bu sefer de HDP'nin İstanbul'da planladığı yürüyüşe ilişkin tehditler savurdu. Süleyman, "Sizi yürüten adam değildir" şeklinde cinsiyetçi söylemde bulundu. 
 
Ankara'da yerel seçimle ilgili bir toplantıda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, HDP'nin  11 Şubat Pazartesi günü Taksim Meydanı'ndan başlayıp Galatasaray Meydanı'na kadar planladığı  yürüyüşe ilişkin, cinsiyetçi tehditlerde bulundu. Süleyman, açlık grevlerine dikkat çekmek için yapılacak yürüyüş için "Sizi yürüten adam değildir" ifadelerini kullandı.
 
HDP Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven'in, PKK Lideri Abdullah Öcalan'a dönük tecridin son bulması talebiyle başlattığı açlık grevi eylemi 100'üncü gününe yaklaşıyor. HDP'nin de 100'üncü gün vesilesiyle İstanbul'da eylem yapacağı bildirilmişti. HDP şu açıklamayı yapmıştı: "11 Şubat Pazartesi günü saat 11.00' de İstanbul milletvekillerimiz Taksim Hill Otel'de buluşarak hemen akabinde saat 11.30'da Taksim'de tecride ilişkin yürüyüş gerçekleştireceklerdir."
 
Daha önce de Pervin Buldan'ı tehdit etmişti
 
Öte yandan Süleyman, daha önce de Doğubeyazıt'ta öldürülmesine ilişkin HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ı arayarak "O köyde taş taş üstünde bırakmayacağım. O teröristleri yakalayacağım. Sizi CHP bile kurtaramayacak" diyerek tehdit etmişti.