AKP’li belediyenin ‘hizmet’ politikaları Tuşba sanayi esnafını bitirdi

  • 09:01 11 Şubat 2019
  • Siyaset
VAN - Yaklaşık 2 bin dükkan ve 800’e yakın işçinin çalıştığı Tuşba Sanayi Bölgesi’nde ekonomik kriz ile boğuşan işçiler, mevcut AKP’li belediye nedeniyle de kötü koşullarda çalışıyor. Sürekli işten çıkarmaların yaşandığı sanayide esnafın umudu HDP. 
 
Bölgede kayyım belediyelerinin icraatlarının yanı sıra yıllardır AKP'nin yönettiği belediyeler de, yolsuzluklarıyla gündeme geldi. Yoksulluk içinde olan halk ise, hizmet alamamaktan dert yanıyor. Van’da sanayi bölgesi ve üniversitenin bulunduğu önemli bir merkez ilçe olan Tuşba, AKP’li belediyenin yönetiminde. Ancak ilçe sakinleri de esnaf da öğrenciler de yıllardır hiçbir şey yapılmamasından şikayetçi. 
 
Sanayi iş yapamaz durumda
 
İlçede yaklaşık 2 bin esnaf ve 800 çalışanın bulunduğu sanayi, ekonomik krizden kaynaklı da iş yapamaz hale geldi. Her dükkanda işçilerin birçoğunun iş bırakmak zorunda kaldığı sanayide, bazı dükkanlarda 4 kişinin yaptığı bir işi şimdilerde sadece bir kişi yapabiliyor. 
 
İşçiler yaşam mücadelesi veriyor 
 
Ağır koku ve dumanın yükseldiği bölgede, çoğu dükkanda çocuklar çalıştırılıyor. Alt yapısı olmayan bölgede çukurların oluştuğu yollarda, su birikintileri ve çamur hayatı daha da yaşanılmaz hale getiriyor. Soğuk hava koşullarında yaşam mücadelesi veren işçiler ise, belediyenin hizmet politikalarından yakınıyor. 
 
'AKP’li belediyeye tepki çok'
 
HDP’nin Tuşba Eşbaşkan adaylarından Ayşe Minaz,  gerçekleştirdikleri ziyaretlerde esnafın çok zor durumda olduğunu gördüklerini belirterek,   "Bütün esnaflarımızla bir araya geldik. Bizler çalışmaya başlamadan önce oto sanayi sitesi yönetimi ile bir araya geldik. Sanayinin başlıca sorunları neler? Daha önceki yerel hizmet mekanizmaları ne kadar hizmet alabilmişler?  Bu noktalarda biraz bilgi almak istedik. Gittiğimiz her yerde mevcut belediyelere çok ciddi tepki var" dedi. 
 
'Sanayide çocuk işçi sayısı fazla'
 
Van'da yaşanan iki büyük depremin hala izlerini taşıyan sanayi bölgesinde çoğu yapının ruhsatsız olduğuna değinen Ayşe, "Mevcut şuan ki Tuşba Belediyesi tarafından hiç bir şekilde bunlara bir cevap verilmemiş ve esnaf çok ciddi mağdur edilmiş. O kadar kötü ki yollar çukur olmuş durumda.  Yağmur suları birikmiş, kar suları birikmiş ve insanlar bunların içerisinde çalışıyor. Sanayide çalışma şartları çok ağır. Korkunç şartlarda insanlar çalışıyor. Çocuk işçi sayısı çok fazla. Bunların hepsi tabi ki bizi çok tedirgin ediyor” ifadelerini kullandı. 
 
'10 kişiden 2 kişi kaldık’ 
 
Esnafın HDP'ye büyük bir umutla baktığını dile getiren Ayşe, "Halkla veya esnafla bir araya geldiğimizde belirtiğimiz tek şey; bu yollar ve bu sunulan hizmetlerin hiçbiri bizim kaderimiz değil. Biz bunları birlikte değiştireceğiz. Bunların üstesinden birlikte geleceğiz. 700-800 esnafın elini sıktık. Bir esnaf çok trajik bir konuya değindi. 'Başkanım biz 10 kişiydik, şuan 8 kişiyi çıkarttım 2 kişi kaldık. Utanmasam yanımdaki çırağımı da çıkaracağım' dedi. İşsizlik ciddi anlamda ve bu mevcut ülkenin içinden geçtiği ekonomik kriz çok ciddi etkilemiş durumda" dedi. 
 
'AKP Van'da tabela partisi olacak'
 
Tuşba'da bulunan neredeyse bütün gençlerin çalıştığına dikkat çeken Ayşe, şöyle dedi: "Bu gençler çoğu zaman siftah yapmadan evlerine gidiyorlar. Bu durumlar insanların üzerinde ciddi tramvatik etkiler yaratıyor. Bu tramvatik etkilerle birlikte çok ciddi tepkiler gelişmiş durumda. Halkın bize karşı büyük bir beklentisi oluştu. 31 Mart'ta sandıklara yansır ve AKP'yi sanayi bölgesi başta olmak üzere diğer bütün sistem partileri gibi tabela partisi haline getirip, bölgeden topyekun göndereceğiz. "