HDP’li Saliha Aydeniz hakkında 2 fezleke daha

  • 09:09 11 Şubat 2019
  • Siyaset
Şehriban Aslan
 
DİYARBAKIR - HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz’in PKK Lideri Abdullah Öcalan’a ilişkin yaptığı #CPTactForOcalan hashtag paylaşımı ve 9 Ekim operasyonuna ilişkin yapılan açıklamaya katılması gerekçesiyle Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2 ayrı fezleke hazırlandı.
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz’in #CPTactForOcalan etiketiyle yaptığı paylaşımı ve 9 Ekim 2018 tarihinde gerçekleşen siyasi soykırım operasyonuna ilişkin yapılan açıklamada bulunmasını suç sayarak hakkında 2 ayrı fezleke hazırladı.
 
18 Eylül 2018 tarihinde PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecride ve İmralı Cezaevi koşullarına dikkat çekmek için sosyal medya hesabında “Avrupa işkenceyi önleme komitesi Öcalan için hareket geç” hashtagı paylaşıp, “Tecrit insanlık suçudur” yazan Saliha’nın dokunulmazlığının kaldırılarak 2 yıla kadar hapis cezası istendi.
 
‘Tecrit insanlık suçudur’ demek suç!
 
Saliha’ya ilişkin hazırlanan ilk fezlekede, “18 Eylül 2018 tarihinde #CPTactForOcalan adı altında hashtag açıldığı bahse konu etiketin Türkçe anlamının, ‘Avrupa işkenceyi önleme komitesi Öcalan için hareket geç’ olduğu, söz konusu hashtag ile ilgili olarak HDP milletvekilleri tarafından paylaşımlar yapıldığı, #CPTactForOcalan etiketi ile yapılan çalışmada, PKK örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’dan sözde 2015 yılından beri haber alınamadığı ve sözde ağırlaştırılmış İmralı işkencesine dikkat çekmek düşüncesi ile başlattıkları sözde kampanya ile CPT’ye çağrıda bulunduklarının değerlendirildi. 27’nci dönem Milletvekili Saliha Aydeniz’in de profilinde bu hashtagı 19 Ağustos 2018 tarihli paylaşımda; ‘Tecrit suçe mirovahıye ye’ (tecrit insanlık suçudur) şeklinde bir paylaşım yaptığı Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı kolluk birimlerince tespit edildiği anlaşıldığı” ifadelerine yer verildi. 
 
2 yıla kadar ceza
 
Ayrıca fezlekenin sonuç bölümünde şu içeriklere yer verildi: “27’nci dönem Milletvekili Saliha Aydeniz’ın ‘suçu ve suçluyu övmek’ suçunu işlediğine dair hakkında fezleke tanzimini gerektirecek yeterli ve inandırıcı delilin olduğu bu nedenle adı geçen milletvekili hakkında dokunulmazlığının kaldırılması talebinde bulunulması gerektiği. İşlenmiş olan bir suçu veya işlemiş olduğu suçtan dolayı bir kişiyi alenen öven kimse, bu nedenle kamu düzeni açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması ve TBMM’de adı geçen milletvekili hakkında yasama dokunulmazlığının kaldırılması kararına bağlı olduğu anlaşıldığından; TBMM’ye fezleke ve ekindeki soruşturma evrakı sunulmuştur.”
 
2’nci fezlekede hazırlandı
 
9 Ekim 2018 tarihinde Diyarbakır merkezli yapılan siyasi soykırım operasyonuna tepki amaçlı HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan’ın Diyarbakır’da yaptığı açıklamada bulunan Saliha hakkında 2’nci fezleke de bu gerekçeyle hazırlandı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Saliha’nın açıklamada bulunduğunu ve “örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla dokunulmazlığının kaldırılmasını talep etti.
 
Açıklamada bulunmak yeterli delil sayıldı
 
Açıklamada bulunan Saliha’ya ilişkin hazırlanan ikinci fezlekede ise şu ifadeler yer aldı: “27’nci dönem Milletvekili Saliha Aydeniz’in ‘örgüt propagandası yapmak’ suçunu işlediğine dair hakkında tanzimini gerektirecek yeterli ve inandırıcı delilin olduğu, bu nedenle adı geçen milletvekili hakkında ‘dokunulmazlığının kaldırılması’ talebinde bulunulması gerektiği. TBMM Meclisi 27’nci dönem milletvekili Saliha Aydeniz’in eylemine uyan örgütün; cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasını yapan kişi, 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu suçun basın ve yayın yolu ile işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır. Ayrıca bu kanun kapsamına giren suçların kamu görevinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır. TBMM’de adı geçen milletvekili hakkında yasama dokunulmazlığının kaldırılması kararına bağlı olduğu anlaşıldığından gereğinin takdir ve ifasını saygıyla arz ederim.”
 
Saliha hakkında daha önce de fezlekeler hazırlanırken, Saliha’nın vekil seçilmeden önce Demokratik Toplum Kongresi (DTK) faaliyetleri kapsamında “örgüt kurma ve yönetme” gerekçesiyle 30 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.