HDP’li adaylara yurttaşlardan yoğun ilgi

  • 15:18 14 Mart 2019
  • Siyaset
HABER MERKEZİ - HDP’li adaylar, seçimlere sayılı günler kala birçok merkezde yaptıkları ziyaretlerde, yurttaşlardan yoğun ilgi gördü. 
 
Yerel seçimlere sayılı günler kala, Halkların Demokratik Partisi (HDP)  belediye eşbaşkan adaylarının da çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Miting, halk buluşması, esnaf ziyaretleri, kadın toplantıları ve çat kapı çalışmaları kapsamında adaylar,  Hakkari, Ağrı, Van, Malatya ve Adana'da yurttaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı. 
 
Hakkari
 
Hakkari’de HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın da katılımıyla Yüksekova ilçesinde seçim bürosu ziyaret edildi. Ahmet’e burada, Yüksekova Belediye eşbaşkan adayları Remziye Yaşar ile İrfan Sarı, HDP, DBP yöneticileri, Barış Anneleri ve çok sayıda yurttaş da eşlik etti. Cengiz Topel Caddesi üzerinde bulunan seçim bürosunda yurttaşlar ile bir araya gelen Ahmet, AKP'nin kaybetme korkusundan dolayı HDP'ye saldırdığını söyledi. 
 
Ahmet ve beraberindekiler daha sonra, ilçe merkezindeki esnafları ziyaret etti.  
 
Ağrı
 
 Ağrı’da ise, HDP’li belediye eşbaşkan adayları Yeliz Karaaslan ve Abdurrahman Doğar, Cumhuriyet Caddesi’nde esnaf ziyareti gerçekleştirdi. Davul- zurnalı ziyarete HDP Ağrı milletvekilleri Abdullah Koç ve Dilan Dirayet Taşdemir de katıldı. HDP'lilere yürüyüş boyunca "Ağrı bizimdir bizim kalacak" sloganlarıyla destek veren halka eşbaşkan adayları da alkışlarla yanıt verdi. Tahir Elçi Caddesi’nde kısa bir konuşma yapan Abdurrahman, özgürlük, eşitlik ve adalet için herkesin HDP'ye sahip çıkması gerektiğini söyledi
 
Van
 
Van’ın Gevaş ilçesinde de, HDP’li belediye eşbaşkan adayları Melek Arapoğlu ve Veysi Şeker belediye meclis üyeleri ile birlikte belediye çalışanları ile bir araya geldi. 
 
İlk olarak Gevaş Belediyesi çalışanlarıyla bir araya gelen eşbaşkan adayları personellerin sorun ve taleplerini dinledi. Burada konuşan Eşbaşkan Adayı Melek, “Belediyeyi kazandığımızda kilitli kapılar arkasında oturmayacağız. Emir-amir ilişkisinden uzak duracağız. Sizlerin emeğini her zaman göz önünde bulundurup beraber çalışacağız'' dedi. 
  
Daha sonra Van Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İtfaiye Daire Başkanlığı ve Yol Yapım ve Onarım Daire Başkanlığı'nın ilçedeki şubeleri ziyaret edildi. 
 
Burada konuşan eşbaşkan adayı Veysi Şeker, ilçenin son 15 yılda 30 yıl gerilediğini kaydetti. 
 
Malatya
 
Malatya’da HDP belediye eşbaşkan adayları, seçim ziyaretleri kapsamında Yeşilyurt ilçesine bağlı Çavuşoğlu mahallesi, Buğday Pazarı ve küçük sanayi sitesindeki esnaf ve yurttaşlarla bir araya geldi. Ziyaretlere, HDP Malatya İl Eşbaşkanı Kemal Gedik, Malatya Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Yusuf Bozkuş ile partililer katıldı.   
 
Adaylar Buğday Pazarı’nda bir araya geldikleri esnaflar ile seçim ve ekonomik kriz üzerine konuştu. Esnafın can çekiştiğini söyleyen belediye Eşbaşkan Adayı Yusuf Bozkuş, "Buğday pazarı ve sanayi sitesinde durum içler acısı. Bizler HDP olarak, nasıl bir belediyecilik anlayışıyla hizmet edeceğimizi, bizimle birlikte esnafımızın ve yurttaşlarımızın yüzünün güleceğini anlatıyoruz” dedi. 
 
‘Kadınların yaşadığı sorunlara çözüm üreteceğiz’
 
HDP'nin Battalgazi Belediye Eşbaşkan Adayı Ruken Bilgiç de,  İl Eşbaşkanı Fatma Alataş ve beraberindeki kadınlar, Hanımın Çiftliği'nde ev ziyaretleri gerçekleştirdi. Sadece kadınların siyaseti demokratikleştirebileceğini söyleyen Ruken, kadınlardan destek istedi. Ruken, seçilmeleri durumunda kadınlara dair hayata geçirecekleri projeleri anlattı. Kadınların belediye yönetiminde eşit oranda yer alacağını ifade eden Ruken, belediye bünyesinde kurulacak Kadın Daire Başkanlığı ile kadınların yaşadığı sorunlara çözüm üreteceklerini söyledi.
 
Adana
 
HDP Adana İl Örgütü ise, kentteki basın mensuplarıyla kahvaltılı basın toplantısında bir araya geldi. Burada konuşan HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, siyasal süreci değerlendirip, yerel seçim çalışmalarına vurgu yaptı.
 
‘Ülkede siyasal ve sosyal kriz var’
 
AKP-MHP ittifakıyla ülkede baskıcı ve otoriter bir rejimi inşa edildiğini söyleyen Tülay, bu rejimde en ağır baskı, saldırı ve engellemelere maruz bırakıldıklarına dikkat çekti. Ülkede ciddi bir ekonomik krizin olduğunu ve iktidarın bu krizi tanzim satış noktalarıyla üstünü örtmeye çalıştığını vurgulayan Tülay, AKP’nin ekonomide şantiye bir politika ile üretime değil betona yatırım yaptığı için ülkenin bu halde olduğunu söyledi. Tülay, üretim daralması ve ekonomik kriz nedeniyle yurttaşların evlerine ekmek götüremediğine işaret etti. Tülay, ekonomik krizin yanında ülkede ciddi siyasal ve sosyal kriz olduğunu da sözlerine ekledi. 
 
‘Barışçıl bir dış politika yürütülmeli’ 
 
Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamalarının halen devam ettiğini vurgulayan Tülay, bu ülkede demokrasiden, hukuktan ve insan haklarından söz edemeyeceklerini kaydetti. Özgür basının ağır baskılar altında olduğunu ve meydanın tek merkezden yönetildiği bir süreci yaşadıklarını ifade eden Tülay, Türkiye'nin tipik bir Ortadoğu ve Afrika ülkesine adım adım gittiğini dile getirdi. AKP'nin dış politikasına değinen Tülay, şantaj siyasetiyle politikasını yürüttüğünü söyledi. Tülay, AKP'nin sıfır sorun ve komşularıyla barışçıl bir şekilde dış politikasını yürütmesi gerektiğini kaydetti. 
 
‘Her alanda kazanacağız’
 
Bölgede kayyım atanan belediyelere yeni belediyeler ekleme, Batı'da ise AKP-MHP ittifakına kaybettirme stratejisi ile seçim çalışmalarını yürüttüklerini söyleyen Tülay, Adana'da tüm demokrasi güçlerinin ortaklaştığı adayları destekleyeceklerini belirtti. HDP’nin bir seçim partisi olmayıp, tüm toplumsal dinamikleri örgütleyen parti olduğunu dile getiren Tülay, Cumhur ittifakına kaybettireceklerini ve her alanda kazanacaklarının altını çizdi.